Windows 10 ilk güncelleme

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Yusuf Oğuz

Üyecik
Merhabalar.
Bugün yeni bir laptop aldım. Saat 16 da ilk defa açtım ve açar açmaz güncellemeye başladı. Şuan saat 24.06 ve Windows 10 güncellemesi 8 saattir devam ediyor ve %95 de. Bu kadar uzun sürmesi normal mi? Bu aşamada beklemeye devam mı etmeliyim? Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

originalldesi

Asistan
Aynı sorunu ben de yaşadım benim gibi bir çok arkadaşım da bu konuda yapabileceğimiz hiç bir şey yok beklemekten başka arka plana alıp başka bir şeyler yapmaya çalıştığımda benim bilgisayarım donuyordu sizinki öyle olmuyorsa arka plana atıp işlerinizi yapıp o şekilde zamanı daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.. :)

Yusuf Oğuz

Üyecik
Simge durumuna küçültüp ufak tefek işlerimi hallettim sıkıntı olmadı ama bu kadar uzun sürünce sabır taşı çatlıyor insanın. Biraz uzun sürmesi normal diye okumuştum ama 8 saatte bitmeyince sıkıntı bastı beni. Bekleyelim görelim bakalım neler olacak. Teşekkürler arkadaşlar.

originalldesi

Asistan
Simge durumuna küçültüp ufak tefek işlerimi hallettim sıkıntı olmadı ama bu kadar uzun sürünce sabır taşı çatlıyor insanın. Biraz uzun sürmesi normal diye okumuştum ama 8 saatte bitmeyince sıkıntı bastı beni. Bekleyelim görelim bakalım neler olacak. Teşekkürler arkadaşlar.
Ben başlatıp dışarı çıkmıştım benim ki 4-5 saat sürmüştü internet hızım iyiydi o zamanlar ondan dolayı da olabilir.. :)

crista7

Profesör
Sonuçta internet hızıylada alakalı birşey bu.İndirecek kuracak vs..Ama tabikide bu kadar uzun sürmesi normal değil.

Yusuf Oğuz

Üyecik
İnternet hızım iyi değil, muhtemelen ona bağlı olarak bu kadar uzun sürüyor. İnatla bekliyorum, %96 oldu.

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör
İlk güncellemede Windows u yeniden yüklüyor diye düşünün. Çünkü toplu güncelleme boyutu DVD boyutundan bile büyük olabilir.
Eğer makinada yoksa, bir tane 120 GB veya 240 GB SSD alıp Windows kurulumunu SSD diske yapmanı tavsiye ederim. Hatta güncel Windows ISO dosyasını indirip USB ile kurulum yapma şansın var. Böylece, uzun süren güncellemeleri ve ağır çalışan Windows sistemini geride bırakırsın.

Yusuf Oğuz

Üyecik
İlk güncellemede Windows u yeniden yüklüyor diye düşünün. Çünkü toplu güncelleme boyutu DVD boyutundan bile büyük olabilir.
Eğer makinada yoksa, bir tane 120 GB veya 240 GB SSD alıp Windows kurulumunu SSD diske yapmanı tavsiye ederim. Hatta güncel Windows ISO dosyasını indirip USB ile kurulum yapma şansın var. Böylece, uzun süren güncellemeleri ve ağır çalışan Windows sistemini geride bırakırsın.
Hocam gece 2.40 gibi bitti tüm güncellemeler. Bu aşamadan Windows kurulumunu ssd diske yapmalı mıyım, yoksa madem güncellemeler bitti ve sistem stabil bir şekilde çalışıyor deyip bu şekilde mi devam etmeliyim? Ayrıca sürüceleri de güncellemek gerekir mi yoksa bu büyük güncellme ile onlarda aradan çıkmış mıdır? Son sorum da yedeklemeleri Pc de mi saklamalıyım flash da mı?

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör
Hocam gece 2.40 gibi bitti tüm güncellemeler. Bu aşamadan Windows kurulumunu ssd diske yapmalı mıyım, yoksa madem güncellemeler bitti ve sistem stabil bir şekilde çalışıyor deyip bu şekilde mi devam etmeliyim? Ayrıca sürüceleri de güncellemek gerekir mi yoksa bu büyük güncellme ile onlarda aradan çıkmış mıdır? Son sorum da yedeklemeleri Pc de mi saklamalıyım flash da mı?
Orijinal donanım SSD varsa sistemi ona yüklemelisin. HDD varsa ve hızını yeterli buluyorsan kullanmaya devam edebilirsin. Windows sürücü güncellemelerini de yapmıştır. Eksik kalan varsa aygıt yöneticisinden bakabilirsin. En iyi yedek harici hafızada tutulandır.

crista7

Profesör
Orijinal donanım SSD varsa sistemi ona yüklemelisin. HDD varsa ve hızını yeterli buluyorsan kullanmaya devam edebilirsin. Windows sürücü güncellemelerini de yapmıştır. Eksik kalan varsa aygıt yöneticisinden bakabilirsin. En iyi yedek harici hafızada tutulandır.
Ssd almalısın bence. 120 gb adata 200 tl n11 de.Bence çok mantıklı.Windowsu onda kullan.Hdd yi veri depolamada kullan.Ben şuan öyle yapıyorum.Gayet memnunum.windowsa birşey olsa bilgilerim harddiskte.Harddisk e birşey olursa yedek diskte mevcut =)

SSD candır...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ayrıca mevcut hdd yi dvd sürücüsünün yerine takıyorsun.Ve de gayet hızlı.13 tl ye küçük bir sürücü alman gerekiyor bunun için.
https://urun.n11.com/diger-aksesuar-yedek-parca/dvd-kizak-extra-sata-127mm-4717a-hdd-ssd-hardisk-yuva-kutu-caddy-P176077234
şimdi test ettim hdd okuma ve yazma hızı o aparatla 70 mb/s
Gayet iyi değerler..

Son düzenleme:
stat counter