ülkede fakir varmı?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Byilmaz91

Asistan
O dönemde yani 2002 yılında ki asgeri ücret aynen şöyleydi.
01.01.2002 - 30.06.20027.400.025222.000.7506.290.025188.700.750
01.07.2002 - 31.12.20028.362.500250.875.0007.107.000213.210.000

Dediği rakamlara bakınca görüyoruz ki yumurtanın tanesi 0,65 kuruşa falan denk geliyor. (O dönemde)

Gelin şu anki zamanı ele alalım,

Şu an asgari ücret net 2.020,90 TL,

Şu anda 6'lı yumurtalar en az 7 TL karşılığında satışa çıkıyor, en basitinden perakende bir mağazadan örnek verecek olursak "Organik 6'lı yumurta 8,40TL" olarak satışa sunulmuş.

Bu fiyatlara baktığımız zaman 2019 yılında bir adet yumurta 1 Tl'ye denk geliyor, hatta bazı istatistiklerde "Organik" adı altında daha da pahalı fiyata satılıyor.

Gel gelelim şimdi rakamlar ortadayken çıkıp da halk ile dalga geçer gibi "elektrik ve doğal gazı geçiyorum." Gibisinden kelimeler kullanmak oldukça yanlış ve alaycı bir tavırdır. Bu insanlara yazık, kim ödeyecek gencecik, hayalleri kilide vurulmuş ve parasızlıkla, eğitimsizlikle büyütülmeye çalışan çocukların haklarını? Söyleyecek söz bulamıyorum.

Burdurlu94

Asistan
Hiç unutmam ben en fazla orta okula gidiyordum. Sınıfımızda bir bizimle yaşıt okuma-yazması olmayan bir çocuk vardı. Okulla yırtık kıyafet ile gelirdi bir keresinde babası onu almaya gelmişti ondan farkı yoktu. Durumları çok kötü olduğu belliydi kalemi daha yoktu. Bunlar yetmezmiş gibi hocalar tarafından çok aşağılanırdı. Niye defterin yok niye sözlüğün vs. yok gibisinden. Genelde resim hocamız yapardı niye defterin yok diye ailesini aramıştı sınıfta herkesin önünde o çocuğa 0 vermişti. Bir keresinde matematik hocamız birine para verdi o çocuğa kalem almasını söyledi. Sınavlardan 10-20 alıyor ve düz geçiyordu. İşte o çocuk geldi aklıma. Yemek alıcak parası yoktu bazenleri bizden para isterdi ben veriyordum ama bazı kişiler vermiyordu. O çocuğun durumunu şimdi pek bilmiyorum görmedim de. Maksimum 25 kilo falandı bir deri bir kemikti. O çocuk aklıma geldiğinde gerçekten üzülüyorum çünkü yaşadıkları çok zor bir şey...

Sardaukar

Doçent
Hiç unutmam ben en fazla orta okula gidiyordum. Sınıfımızda bir bizimle yaşıt okuma-yazması olmayan bir çocuk vardı. Okulla yırtık kıyafet ile gelirdi bir keresinde babası onu almaya gelmişti ondan farkı yoktu. Durumları çok kötü olduğu belliydi kalemi daha yoktu. Bunlar yetmezmiş gibi hocalar tarafından çok aşağılanırdı. Niye defterin yok niye sözlüğün vs. yok gibisinden. Genelde resim hocamız yapardı niye defterin yok diye ailesini aramıştı sınıfta herkesin önünde o çocuğa 0 vermişti. Bir keresinde matematik hocamız birine para verdi o çocuğa kalem almasını söyledi. Sınavlardan 10-20 alıyor ve düz geçiyordu. İşte o çocuk geldi aklıma. Yemek alıcak parası yoktu bazenleri bizden para isterdi ben veriyordum ama bazı kişiler vermiyordu. O çocuğun durumunu şimdi pek bilmiyorum görmedim de. Maksimum 25 kilo falandı bir deri bir kemikti. O çocuk aklıma geldiğinde gerçekten üzülüyorum çünkü yaşadıkları çok zor bir şey...
sosyal devlet anlayışına zihniyetine sahip olmadığımız için böyle çok kişi var

yahu erzurumda soğuktan babasının önünde ölen çocuk vardı, babası çuvala koymuştu yolda yok gitmeye çalışıyordu

bu olaylar halkın bilinçli olduğu yerde olsa protestodan geçilmezdi o ülke

etrafı yakmaktan bahsetmiyorum, barışçıl protesto insanca hakkını aramak

bana kalsa (beni imparator ilan edeceksiniz) insanları aşağılayan o insan müsveddelerini çalışma kamplarına kapatıp gece gündüz 1 dilim ekmekle üretim sanayi inşaat işlerinde çalıştırıp maaşınıda fakir ailelere verirdim
hem ülkemiz kazanırdı hem fakir kalmazdı

Son düzenleme:

beleşadam

Profesör
boşuna eğitim sistemine çöp demiyorum, ama o olayı galiba bazı okullarda çözdüler böyle çanta getiriyorlar içinde gereken her malzeme falan filan var.

Sardaukar

Doçent
Eskiye nispeten iyi olduğumuz aşikar. Yaşı küçük olanlar bilmez o dönemleri.
Don yoktu yaprakla kapatiyorduk. (dolabı)
Araba yoktu kızaklarla gidiyorduk
Yemek yoktu bo.r yiyorduk
Ateş bile yoktu
Telefon yoktu Dumanla haberleşiyor duk

Doktorlar hastaneler yoktu ilaçlar yoktu
Şamana gidiyor nur çeşmesin den içerek tedavi oluyorduk

Sonra göklerdennnnnn bir karar indi

KamtariR

Doçent
Bu şekilde alaya alacak kadar olmasa da, ben 3 haftada 1 pazara gidip alışveriş yaptığımızı, ekmeği bile deftere yazdırarak aldığımızı, maaş gününden 2 gün sonra babamızın cebinde para kalmadığını, bana haftalık olarak 1 milyon TL (yeni para ile 1 TL) harçlık verdiğini dün gibi hatırlıyorum.

Mesela biz muzun tadını ilk olarak ağrı kesici şurup ile tattık, çocuklar için muz aromalı yapmışlardı. Dispanserde tedavi olurduk, doktor kendisi odasında elinde sigara ile babama "sigarayı bırakmalısın" derdi, bir yandan da tüttürmeye devam ederdi.

Çarşıdan bizim evimide mesade oldukça uzaktır, karadeniz coğrafyası olduğundan da hep yokuş yukarıdır. Annemi çok hatırlarım, 75 kuruş otobüs parası vermemek için o yolu elinde yükler ile yürüyerek eve geldiğini.

Her neyse, maksat muhalefet ise bir yolunu bulursunuz.

Don yoktu yaprakla kapatiyorduk. (dolabı)
Araba yoktu kızaklarla gidiyorduk
Yemek yoktu bo.r yiyorduk
Ateş bile yoktu
Telefon yoktu Dumanla haberleşiyor duk

Doktorlar hastaneler yoktu ilaçlar yoktu
Şamana gidiyor nur çeşmesin den içerek tedavi oluyorduk

Sonra göklerdennnnnn bir karar indi

Sardaukar

Doçent
Bu şekilde alaya alacak kadar olmasa da, ben 3 haftada 1 pazara gidip alışveriş yaptığımızı, ekmeği bile deftere yazdırarak aldığımızı, maaş gününden 2 gün sonra babamızın cebinde para kalmadığını, bana haftalık olarak 1 milyon TL (yeni para ile 1 TL) harçlık verdiğini dün gibi hatırlıyorum.

Mesela biz muzun tadını ilk olarak ağrı kesici şurup ile tattık, çocuklar için muz aromalı yapmışlardı. Dispanserde tedavi olurduk, doktor kendisi odasında elinde sigara ile babama "sigarayı bırakmalısın" derdi, bir yandan da tüttürmeye devam ederdi.

Çarşıdan bizim evimide mesade oldukça uzaktır, karadeniz coğrafyası olduğundan da hep yokuş yukarıdır. Annemi çok hatırlarım, 75 kuruş otobüs parası vermemek için o yolu elinde yükler ile yürüyerek eve geldiğini.

Her neyse, maksat muhalefet ise bir yolunu bulursunuz.
göklerden karar iniyordu kararrrrrrrrrrrrrr
fedoncular köce buşak maşıyorduuuuuuu
leyla ile mecnun buluşuyorduuuuuuuu
hülöğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğ

KamtariR

Doçent
göklerden karar iniyordu kararrrrrrrrrrrrrr
fedoncular köce buşak maşıyorduuuuuuu
leyla ile mecnun buluşuyorduuuuuuuu
hülöğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğ
Sevdim seni, sana telefon alacam, ellemeli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuan ekonomi o zamanki ekonomi'den daha kōtü 20 yil önce 1,25TL olan L&M bugun 14,5TL yani ekonomik kriz var kötüye gidiş var inkar etsenizde gerçekler acı....
Sad But True!
Siz fiyatın düşmesini mi bekliyordunuz :) LM mesela 1 TL mi olmalı bugün?

stat counter