Osmanlı'da Yaşanmış Bir olay

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

deatmania

Rektör
İşte Osmanlı ...

19.yüzyılda Almanya nın Mülhaym şehrindeki Ren nehrinin bir yakasında Almanlar, öbür yakasında da Fransızlar oturuyordu.

Fransızlar, her sene nehrin Almanlar'daki kısmına geçip mahsulün tümünü toplayıp götürüyorlardı.

O sıralar, birliğini temin edemeyen güçsüz Almanlar ise buna fazla ses çıkaramıyorlardı tabiî. Her sene böyle olunca çareyi Osmanlı Sultanına
durumu yazıp, imdat istemekte bulurlar.

Mektupta şöyle denmektedir:

"Fransızlar her sene bize zulmediyor, mahsulümüzü elimizden alıyorlar.
Siz ki, dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı, İslamiyet'in de halifesisiniz. Bizi şu zulümden kurtarın. Asker gönderin. Ürünlerimizi
bu sene olsun toplama imkanı sağlayın."

Çöküş faslına girildiği bir zamana denk gelen yardım isteğini inceleyen padişah asker göndermeyi mümkün ve gerekli görmez; yalnızca asker
elbisesi göndermeyi kâfi bulur ve cevabı bir mektupla beraber içi askeri elbise dolu üç çuval yollanır.

Şaşkına dönen Almanlar, çuvalı alıp mektubu okurlar:

"Fransızlar korkak ademlerdir.
Onlara yeniçeri göndermemize gerek yoktur.
Yeniçerimizin kıyafetini görmeleri kâfidir."

Çuval içindeki Osmanlı askerinin elbiselerini adamlarınıza giydirin.Mahsul zamanı, nehrin görülecek yerlerınde dolaştırın. Karşıdan gören
Fransızlar için bu kâfidir."

Bağ bahçe sahipleri hemen Osmanlı askerinin kıyafetini kapışırlar.Hasat vakti büyük bir heyecanla yeniçeri kıyafetinde, nehir kıyısında dolaşmaya başlarlar.

Ertesi gün, karşıdan gelen haber, Almanlar'ın sevinç çığlıkları atmalarına sebep olur:

"Osmanlılar'dan imdat geldiğini düşünen Fransızlar, korkudan köylerini de terkederek iç kısımlara doğru kaçmaktalar.

Mahsulünüzü rahatça toplayabilirsiniz. Zulüm sona ermiştir."

7.43

Dekan
İşte bu ve bunun gibi binlerce neden için: "Ne mutlu Türküm diyene!"

BrknEs

Dekan
zamanında ismimiz yeterdi dünya aleme peki ya şimdi ???

ReDo

Rektör
Gururlandım.
O zamanda yaşamak vardı.

desperado64

Rektör
geri gel ey osmanlı
zamanında ismimiz yeterdi dünya aleme peki ya şimdi ???
Ey osmanlı nerelerdesin...
Ne zaman tarihimizle yüzleşirsek işte o zaman Osmanlı ruhu, Oğuz felsefesi tekrardan dirilir. Mesela Time Slip Dr. Jin adlı bir dizi izledim adamlar kasmadan çok güzel bir şekilde anlattılar tarihini ama biz daha film başlamadan, izlemeden başlıyoruz eleştirmelere. Biz ne zaman o seviyelere gelirsek işte o zaman eski gücümüze kavuşuruz.

tambjk

Profesör
Gazetedeki yazar da herhangi bir kaynak belirtmemiş. Hollanda, Fransa ve Almanyada benzer hikayeler duyabilirsiniz demiş fakat ben genelde ne kadar barbar olduğumuzu anlatıklarını duyuyorum.

Onların anlattığı gibi barbar olduğumuza inanmadığım gibi bu yazının doğruluğuna da inanmıyorum :) Bu yazıya inanmıyor olmam zamanında bu yazıda anlatıldığı gibi bir imparatorluğa sahip olduğumuza inanmadığım anlamına gelmesin tabiki :)

mcht_z

Asistan
Gazetedeki yazar da herhangi bir kaynak belirtmemiş. Hollanda, Fransa ve Almanyada benzer hikayeler duyabilirsiniz demiş fakat ben genelde ne kadar barbar olduğumuzu anlatıklarını duyuyorum.

Onların anlattığı gibi barbar olduğumuza inanmadığım gibi bu yazının doğruluğuna da inanmıyorum :) Bu yazıya inanmıyor olmam zamanında bu yazıda anlatıldığı gibi bir imparatorluğa sahip olduğumuza inanmadığım anlamına gelmesin tabiki :)
Peki bu yazıya inanmadığını özel olarak belirtmenin bir amacı var mı? :)

tambjk

Profesör
Peki bu yazıya inanmadığını özel olarak belirtmenin bir amacı var mı? :)
Muhalefet olsun :)

Gördüğüm yada okuduğum birşeyi sorgulamadan inanmama gibi huyum var. Bu yazı ise 5.satırda "ben anonim halk efsanesiyim" diye kulağıma fısıldamaya başladı. Alman köylülerin padişaha mektup yazması ve bu mektubun ulaşması bu dönemin şartlarında bile pek mümkün değilken 2 asır önce gerçekleşme ihtimalini düşündüm ve çok zayıf buldum. Biraz nasrettin hoca fıkrası/hikayesi kıvamı vardı ve dolayısıyla kaynağını sordum itiraz etmeden önce. Kaynağın da kaynağı olmadığını görünce özel olarak belirttim.

Şehir efsanelerine, kocakarı hikayelerine, hurafelere karşı alerjim var biraz.

mcht_z

Asistan
Muhalefet olsun :)

Gördüğüm yada okuduğum birşeyi sorgulamadan inanmama gibi huyum var. Bu yazı ise 5.satırda "ben anonim halk efsanesiyim" diye kulağıma fısıldamaya başladı. Alman köylülerin padişaha mektup yazması ve bu mektubun ulaşması bu dönemin şartlarında bile pek mümkün değilken 2 asır önce gerçekleşme ihtimalini düşündüm ve çok zayıf buldum. Biraz nasrettin hoca fıkrası/hikayesi kıvamı vardı ve dolayısıyla kaynağını sordum itiraz etmeden önce. Kaynağın da kaynağı olmadığını görünce özel olarak belirttim.

Şehir efsanelerine, kocakarı hikayelerine, hurafelere karşı alerjim var biraz.
Dediğin gibiyse makul bir amaç :) dediğin gibi bu tip halk efsaneleri ortalıkta çok dolaşsa da bunların çıkış noktası olan ve hiç de hikaye olmayan bir sürü destansı hakikatlere sahip bir milletiz. Yazının amacı kötü olmadıktan sonra eleştirmek de müspet bir sonuç doğurmaz kanaatindeyim ve bu tabii ki benim şahsi fikrim.

thepolice2

Doçent
Osmanlı hayranlığı yapan arkadaşlar Osmanlı'nın 1914 de 90.000 askeri ölümün kucağına attığını unutmayın. Ülkenin dört bir yanı işgal altında devlet savunma yapacağına saldırı yapıyor. 50.000 asker daha düşmanın karşısına çıkamadan donarak öldü.

mcht_z

Asistan
Osmanlı hayranlığı yapan arkadaşlar Osmanlı'nın 1914 de 90.000 askeri ölümün kucağına attığını unutmayın. Ülkenin dört bir yanı işgal altında devlet savunma yapacağına saldırı yapıyor. 50.000 asker daha düşmanın karşısına çıkamadan donarak öldü.
1914'de ittihatçıların kontrolüne geçmiş bir millet vardı. Osmanlı'nın çökmesinden çok az bir zaman öncesinden bahsediyorsun. Osmanlı'yı 1914'e kadar hiç mi inceleyemedin?

burns206

Profesör
kazim karaber de marsta yasayan sungoreboblari genzegenlerine saldiran orumcek adamlardan kurtarmis :p orumcekadamlar ataturkun zeybek oyununu gorunce korkudan kacmis hepsi ;P

kaynak : marstaki tarih kayitlari :p

adrasa

Dekan
ataturk de marsta yasayan sungoreboblari genzegenlerine saldiran orumcek adamlardan kurtarmis :p orumcekadamlar ataturkun zeybek oyununu gorunce korkudan kacmis hepsi ;P

Kusura bakma ama bazen acayip saçmalıyorsun.

ikspi

Profesör
Aaah, ah. Keşke o zamanlar geri gelse...

re13el

Dekan
kazim karaber de marsta yasayan sungoreboblari genzegenlerine saldiran orumcek adamlardan kurtarmis :p orumcekadamlar ataturkun zeybek oyununu gorunce korkudan kacmis hepsi ;P

Yaptığın ne şimdi sen acaba bir şey anladın mı bu dediğinden? Çok boş yazmışsın burada.

stat counter