FegeyaOS - Hobi amaçlı işletim sistemi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

FerhatGec

Üyecik
Tamam, az sonra durumu paylaşırım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorunsuz bir biçimde inşa ediyor. Zaten GitHub'a göndermeden önce test ediyorum. Galiba bazı paketler kurulmamış. SCons başlıca kurulması gerekir.

Ayrıca hangi işletim sistemi üzerinden inşa ediyorsun?

Son düzenleme:

FerhatGec

Üyecik
Tam olarak bittiğinde ne hatası/sorunu alıyorsun?

İstersen bu sorununu GitHub/Issues kısmında çözelim. Burası çok mesaj ile dolmuş durumda.

FerhatGec

Üyecik
Hangi dosya? İsmini verir misiniz?

Son sürümü indirmemiş olabilirsiniz. Ben teker teker yayınlıyorum. Şimdi indirirseniz sıkıntısız çalışmalı, ben de sıkıntısız inşa ediyor.

FerhatGec

Üyecik
Sildim, kaldırdım. İki saat önce denemiştim.
Windows ta zaten derlenemez. Windows sh dosyalarını ve Unix dosya yollarını tanımaz.
Zaten Windows için geliştirdiğim bir derleyici takımı yok, olması için Windows'un desteklediği uzantılar üzerinden yapılmalı.

FerhatGec

Üyecik
Acaba bu durum, Linux çekirdeğinin iyi olmasından dolayı olabilir mi?
Linux çekirdeği iyi ya da kötü demedim zaten. Binlerce kişi Linux projesine destek vermiştir ve bunun sonucunda güzel bir çekirdeği ortaya koymuşlardır. Linux çekirdeği kullananlar bence en azından GNOME,XFCE ya da KDE ya da türevlerini kullanmak yerine kendi masaüstü ortamını yaparlarsa hem insanlar farklılık görürler, hem de kullanışlı olabilir.

Türkçesever

Profesör
Linux çekirdeği iyi ya da kötü demedim zaten. Binlerce kişi Linux projesine destek vermiştir ve bunun sonucunda güzel bir çekirdeği ortaya koymuşlardır. Linux çekirdeği kullananlar bence en azından GNOME,XFCE ya da KDE ya da türevlerini kullanmak yerine kendi masaüstü ortamını yaparlarsa hem insanlar farklılık görürler, hem de kullanışlı olabilir.
Bence zaten yeterince çeşitlilik var, hatta bu çeşitliliğin azalması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar çok çeşitlilik olması bence zarar veriyor. 10 insanın 1 projeye mi yardım etmesi iyi yoksa 10 insanın yalnızca kendi projelerini geliştirmeleri mi iyi? Senin dediğin gibi olsa bence GNU/Linux daha çok zarar görür.

FerhatGec

Üyecik
Bence zaten yeterince çeşitlilik var, hatta bu çeşitliliğin azalması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar çok çeşitlilik olması bence zarar veriyor. 10 insanın 1 projeye mi yardım etmesi iyi yoksa 10 insanın yalnızca kendi projelerini geliştirmeleri mi iyi? Senin dediğin gibi olsa bence GNU/Linux daha çok zarar görür.
Bir anlamda evet haklısın dediğin duruma katılıyorum.

kmurat

Dekan
Derleme hatası = "./insa satır 184 : scons not found"

FerhatGec

Üyecik
Derleme hatası = "./insa satır 184 _ scons not found"
Dediğim gibi, bazı paketler kurulu değil. SCons başta olmak üzere "not found" yazılı hatalar genellikle paketin doğru kurulmadığı ya da hiç kurulmadığı anlamına gelir. Attığınız fotoğrafa göre, SCons'un en son sürümünü kurmanız gerekmektedir.

Windows 8.1

Profesör
Tabii. FegeyaOS, 2017 yılında başlamış sıfırdan geliştirilen bir hobi işletim sistemidir. X86_64, i586 mimarileri destekler. Fegeyake adındaki kendi çekirdeğini kullanır.

Ayrıca hesabım var. Türkçesever adlı kullanıcının attığı link.
Arayüz oldukça sade, Windows XP niyetine bunu kullanacağım artık.

Ben de mi böyle bir şey yapsam acaba? :D

stat counter