Denizaltılar hayalete dönüştü

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,953
Puanları
113
Denizaltılar hayalete dönüştü
ASELSAN, dünyanın en önemli ülkeleri tarafından kullanılan ve denizaltıları görünmez hale getiren Akustik Aldatıcı Sistemini milli imkanlarla geliştirdi. Sistem 8 Türk denizaltısına monte edilerek kullanıma girdi.

ASELSAN, dünyanın en önemli ülkeleri tarafından kullanılan ve su altı unsurlarını "hedef olarak görünmez hale getiren", "Denizaltılar İçin Akustik Aldatıcı Sistemi"ni (DAKA) milli imkanlarla geliştirdi.


8 DENİZALTI GÖRÜNMEZ OLDU
"Preveze ve Gür" sınıfındaki 8 Türk denizaltısına monte edilen sistemler sayesinde, Türk donanmasının su altı unsurları, torpidolara karşı görünmez hale geldi. ASELSAN tarafından bir süredir üzerinde çalışılan ve tamamen milli imkanlarla geliştirilen akustik aldatıcı ve karıştırıcılar son testlerini de başarıyla geçince Preveze ve Gür sınıfı 8 denizaltıya monte edildi. Bu denizaltıların, Gür sınıfından, "TCG I. İnönü (S-360), TCG Burakreis (S-359), TCG Çanakkale (S-358), TCG Gür (S-357)" ile Preveze Sınıfından "TCG Anafartalar (S-356), TCG 18 Mart (S-355), TCG Sakarya (S-354) ve TCG Preveze (S-353)" olduğu öğrenildi.


DONANMA SINIF ATLADI
Böylece ABD, Rusya ve Çin gibi dünyanın önemli donanmalarına sahip ülkelerinde kullanılan ve torpidolara karşı görünülmezlik sağlayan DAKA sayesinde Türk donanması da sınıf atlamış oldu.

Aselsan daha önce de "Ay" sınıfı denizaltılar için akustik karıştırıcı ve aldatıcılar geliştirmişti. DAKA sistemiyle birlikte Türk Donanmasının su altı unsurlarının tamamı güvenli seyir ve harekat gerçekleştirebilecek.


TORPİDOLARI İMHA EDECEK
ASELSAN’ın ürettiği, "Denizaltılar İçin Akustik Aldatıcı Sistemi" Türk denizaltılarını düşman torpidolarından koruyacak. Sistem denizaltının vurulmasını engellediği gibi denizaltıların korkulu rüyası olan torpidoları anında imha edecek.


KaynaK
 

Nemre

Profesör
Katılım
26 Nis 2011
Mesajlar
2,583
Puanları
38
Neresi Güzel Haber ! Dışarıdan (İsrail-ABD)satın almak varken niye biz üretiyoruzki !
 

enable

Profesör
Katılım
4 Ağu 2009
Mesajlar
1,100
Puanları
38
Neresi Güzel Haber ! Dışarıdan (İsrail-ABD)satın almak varken niye biz üretiyoruzki !
Sanırım kendince bi espiri yapıyorsun. Ne demek dışarıdan almak. Bak bakalım O dediğin ülkelere bazı uçak ve envarter için 98 ve 2000 de yüzlerce sipariş verildi kaç tanesi ne zaman teslim edilmiş.

Onun için bu haberler sevindirici ve gurur verici bir durum.
 
Üst
stat counter