Dacia'nın buzdaki dansı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Ottomanzo

Doçent
Katılım
26 Tem 2008
Mesajlar
746
Puanları
0

Renault’nun kanatları altına girdikten sonra büyük değişim ve gelişim gösteren Dacia, Duster Concept’in üretime yakın halini yarışçı kıyafetleriyle tanıttı. Duster ilk olarak Fransa’nın dünyaca ünlü Trophee Andros buz yarış serisinde sahneye çıkartacak.

Bundan 15 yıl önce birisine Dacia’nın hızla atak yaparak uygun fiyatlı seçenekleriyle dünyanın bilinen markaları arasına girip daha sonra da buzda yarışacak bir ralli otomobili üreteceğini söyleseniz herhalde şaka yaptığınızı söyleyip size alaycı bakışlarla tebessüm edebilirdi. Ancak tüm bunlar gerçekleşti. Dünyanın sayılı buz yarışlarından biri olan Trophee Andros serisinde bu yıl Dacia’nın yeni 4x4 aracı Duster sahne alacak. 2010 yılında 4 tekerlekten çekişli ve önden çekişli versiyonlarıyla yollara çıkacak olan Duster’ın bir ön sunumu niteliğindeki buz yarışçısında ilk dikkati çeken, diğer Dacia modellerinden ayrılan farklı ön ızgara ve köşeli farlar olurken, arka tasarımda Sandero’dan izler görmek mümkün. 950 kg ağırlığında ve takla barlarıyla donatılan 3 kapılı aracın boyutları da Sandero’dan çok farklı değilken, yol tutuş kaygılarıyla alçak tasarlanan araç, seri üretim
halinde yükselerek bir SUV görünümüne kavuşacak.

Renault- Nissan ortaklığının ürünü olan 350 HP güç üreten 3.0 lt’lik V6’ya yer verilen Duster’da 6 ileri sıralı şanzıman görev yapıyor. Geliştirilmesinde geçmişte dünyanın en önemli Formula 1 pilotları arasında yer alan Alain Prost’un da pilot olarak yer aldığı Duster ile 4-5 Aralık 2009 tarihlerinde koşulacak yarışta da bu yarışta daha önce defalarca başarılar kazanmış olan Prost yarışacak. 2010 yılında ticarileşecek olan Duster, böylece yüzünü ilk kez ralli parkurlarıyla göstermiş olacak.


kaynak
 
Üst
stat counter