Başına Buyruk GNU/Linux Dağıtımlarını Kullanalım!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

astegon

Profesör
Kod:
https://www.gnu.org/philosophy/floss-and-foss.html
:)
Aynı yere geliyoruz. Özgürlük.

Velhasıl TR piyasası için özgürlük kimsenin umurunda değil. Herkes 30 birimlik işi 1 e yaptırmak istiyor. Aaa açık kaynak mı bu e bedava.

Devam etsinler böyle. bol miktar microsoft a CAL öderler

:cool:

Konuyu okudum. Güzel bir konu olmuş, herkesin iyi kötü bir fikri var ve çekinmeden açmış. Bu yüzden ben beğendim.

Şimdi başlayalım tek tek bahsederek insanlara cevap vermeye...

@Türkçesever

Esasında, iki üç yıl öncesine kadar pek çok dağıtım ya özgün ve orijinal bir dağıtımdı ya da hakiki anlamda taban aldığı dağıtımın üzerine büyük geliştirmeler katan geniş, kapsamlı bir dağıtımlardı. Ne olduysa şu iki yıl içerisinde oldu. Dağlar taşlar garip garip isimlerde çeşit çeşit dağıtımlarla dolup taştı. Ne yaptıkları, ne ettikleri de belirsiz. Hani bu başlıkta bahsedilen biraz da olması gereken. Mesela ben halen daha şu MX Linux'un neden popüler olduğunu anlamaya çalışıyorum, ne özelliği var ne artısı var da bu kadar öne çıkıyor bilmiyorum. Gider Pardus kullanırım, ne uğraşırım elin Yunanının dağıtımına.

@Melih Beyefendi

Sanırım bu başlığın en talihsiz çıkışı bu olmuş ancak özünde diğer cevaplarla bir ilişkisi var, bu da cevaplamayı elzem kılıyor. Öncelikle, Linux'un arkasında Microsoft ve Apple gibi devasa şirketler yok. Gelişim süreci tamamen paramparça ilerliyor ve atıyorum önünüzde kullandığınız Linux dağıtımının bir bölümü çok dandik, başka bir bölümü ise şaheser olabilir. Linux'a tepeden emredecek ve derleyip toplayacak bir kuruluş olmadığı gibi, piyasaya arkasını dönüp de "Siz ne yaparsanız yapın, Linux çekirdeğini kullanarak bambaşka bir şeyi ben yapacağım" diyen sadece Google çıktı. Linux alanında hareket eden şirketlerin hiçbirisi topyekun Linux'u derleyip toplayamaz. Bu durum iyi midir kötü müdür? Evet oradan bakıldığı zaman kötü, hiçbir zaman tamamlanmamış ve dağınık bir sistem kullanıldığı izlenimi var. Buradan bakınca ise iyi, hem Linux bahsettiğim Android gibi projelere temel oluyor hem de ana akım işletim sistemlerine karşı iyi bir güvence olarak kalıyor. Linux'u kullanabilmek için gerekli anahtar kelime, aktif bir kullanıcı olmak. Sürekli satıcı taraftan bir şeyler talep etmek yerine, sistemin kendi sıkıntı ve sorunlarını çözebilecek hale gelmek gerekiyor. Zira Microsoft'un kendi içindeki parça parça çalışan departmanlarına karşı yaptığı işi siz üstleniyorsunuz, sistemi kontrol etmek. Bir Linux dağıtımı bir noktaya kadar kusursuz çalışsa da, yine kullanıcı sistem üzerinde hakimiyete sahip olmalı. Kullanıp kullanmamak da size kalmış.

@BilgisayarUzmani

Manjaro, Mint, Deepin, Ubuntu bence çok iyi dağıtımlar. Hiçbirisi üzmez.

@astegon

Bazen teknoloji forumlarında böyle eski tüfek adamlar çıkıyor, anlatacak anıları oluyor valla çok mutlu oluyorum. Okurken kendimi işletim sistemleri tarihi okuyormuş gibi hissediyorum. İlk kez dikkat ediyorum size. Gerçi forumda da epey uzun bir süredir varmışsınız sanırım ama muhtemelen o banlı olduğum kara döneme gelmiştir Sorun değil, bundan sonra güzelce dikkat ederim yazdıklarınıze.

Dediğiniz doğru, Microsoft Türkiye'nin de çok üst bir eforla piyasada hakimiyet kurduğu ve bilgisayarla alakalı her şeyi gasp ettiği de iki kat doğru. Ancak ben kusuru insanlarda bulmuyorum. İnsanları neyle beslerseniz insanlar onu ister. Mesele, aslında bu da bir kusur değil bence, Linux tarafındaki destek ve bakımı Türkiye'de üstlenebilecek başka bir firmanın yokluğu. Şu an Microsoft dışı bir alternatif, eğer büyük bir şirkette iş yapsaydım çok pahalı olurdu ve benim şirketim göze alabilir bilemem. Bu yüzden açık yazılımın Türkiye'de gelişemeyeceğini, Microsoft'un büyük bir engel koyduğunu düşünüyorum sizin gibi. Peki ama suçlu kim? Ben çaldırandan ziyade hırsızı suçlarım, Microsoft'u yani. Türkiye'de bilişim Microsoft ortadan kaldırılmadan bir adım ilerleyemez.

stat counter