Zamanı Geçmiş Paralı Oyunları Ücretsiz Yüklemek Korsan Mı ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

ForeverPower41

Doçent
Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama şöyle başlayayım gerisi gelir :)

Mesela GTA Vice City,GTA 3,Need For Speed Most Wanted gibi paralı oyunları şimdilerde parasız bir şekilde yüklemek korsan oluyormu yada haram ?
Çünkü sizde biliyorsunuz ki bu oyunlara herhangi bir güncelleme gelmiyor.Bu konularda pek bilgim yok ama sanırım şirketler bu oyunlardan ellerini çekiyorlar (oyun eskiyince).Bende öyle nostalji olsun diye oynamak istiyorum bu oyunları fakat boşuna para da vermek istemiyorum sonuçta eskiden oynadığım oyunlar.Şöyle keyifli keyifli bitirmek istiyorum bu yüzden internet kafede oynamak yerine evimde sıkıldıkça açıp oynamak istiyorum.

Herneyse,nedir cevabınız ? Korsan mı değil mi ?

PARAzitCELL

Profesör
Korsan olduğu açık ama "HARAM" deme yetkisi Din işlerinden anlayanların bileceği bir iş... Ayrıca bilesin ki korsan veya bazen orjinal, bilgisayarından bilgi sızdıran programcıklar içeriyor olabilirler...

Ben dijital - elektronik nihayetinde sanal ortama asla güvenmem, onun için asla para da vermek istemem... Hem para alırlar hem bilgilerini... Bari para cepte kalsın :) Yalnız şöle bi şey var sanırsam online diye ingilizcesi olan, türkçesi çevrimiçi şekilde yazılan, korsan oyunları oynaman çok sorunludur.

ForeverPower41

Doçent
O oyunu para verip almış insanlar olduğu sürece kul hakkı olduğunu söyleyebilirim.
Benim aklıma da bu takılmıştı zaten:/
GTA Vice City bile Rockstar'ın kendi sitesinde € 9.99 ya satılıyor ki buda türk lirasıyla 60 Tl ye denk geliyor,bölye bir oyun için aşırı uçuk bir rakam :/
Ve benim bu kadar eski bir oyuna bu kadar para bayılmaya hiç ama hiç niyetim yok :)

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama şöyle başlayayım gerisi gelir :)

Mesela GTA Vice City,GTA 3,Need For Speed Most Wanted gibi paralı oyunları şimdilerde parasız bir şekilde yüklemek korsan oluyormu yada haram ?
Çünkü sizde biliyorsunuz ki bu oyunlara herhangi bir güncelleme gelmiyor.Bu konularda pek bilgim yok ama sanırım şirketler bu oyunlardan ellerini çekiyorlar (oyun eskiyince).Bende öyle nostalji olsun diye oynamak istiyorum bu oyunları fakat boşuna para da vermek istemiyorum sonuçta eskiden oynadığım oyunlar.Şöyle keyifli keyifli bitirmek istiyorum bu yüzden internet kafede oynamak yerine evimde sıkıldıkça açıp oynamak istiyorum.

Herneyse,nedir cevabınız ? Korsan mı değil mi ?
Paralı olarak indirebileceğin yerler yoksa fazla korsan kullanıma girmez.

rtakak

Profesör
Benim aklıma da bu takılmıştı zaten:/
GTA Vice City bile Rockstar'ın kendi sitesinde € 9.99 ya satılıyor ki buda türk lirasıyla 60 Tl ye denk geliyor,bölye bir oyun için aşırı uçuk bir rakam :/
Ve benim bu kadar eski bir oyuna bu kadar para bayılmaya hiç ama hiç niyetim yok :)
Açıkçası benim gönlüm rahat etmezdi. Sen rahat edebilirsen ve dini boyutunu önemsemiyorsan istediğini yap kimse seni durduramaz. Değerinde satılmıyor ve eski diye ücretsiz kullanabilme hakkı doğmuyor bize.

PARAzitCELL

Profesör
Dinde, her alanda müminlere saldıran, onların haklarını gasp eden, bilgisayarlarından veya telefonlarından bilgi sızdıran programcık ya da programlar yapan, insan hakları dendi mi sadece kendi çıkarlarını düşünen batı gibi toplumların bilinen şirketleri için ürünlerinin korsan kullanımının haram olduğunu nereden çıkarıyolar bilmem ama varsa bir fetva yazsınlar da biz de bilelim... Özellikle abd ve israil gibi devletlerin sömürgeci şirketleri için program ya da oyunları korsan indirip oynamak HARAM diyenler, delilinizi getirin derim ben.

Gönül rahatlığıyla korsan olarak oynayabilirsin fakat uyarayım bu gibi şirketler oyunlara ve programlara kendi reklam veya araştırmaları için bilgi toplayan yazılımlar atarlar... Bunun için çok önemli hiç bir bilgini bilgisayar veya telefonda bulundurma artık ne kadar başarılı olursan... :)

Ya bence güvenli çoğu oyun indirilebilir ben hala korsan indiriyorum ama bende satın alma tarafındayım.Ama fıyatı az miktarda olan oyunlar olabilir.Gidip bir oyuna 200-350 TL vermem .O parayı bulamıyanlar var. En ideal 10-100Tl arası

rtakak

Profesör
Dinde, her alanda müminlere saldıran, onların haklarını gasp eden, bilgisayarlarından veya telefonlarından bilgi sızdıran programcık ya da programlar yapan, insan hakları dendi mi sadece kendi çıkarlarını düşünen batı gibi toplumların bilinen şirketleri için ürünlerinin korsan kullanımının haram olduğunu nereden çıkarıyolar
Yahudi dininden bahsetmiyoruz. Kurallar tüm insanlara karşı aynı geçiyor, sadece müslümanlara karşı değil. Müslüman olmayan şirketlere farklı işlemiyor mu kurallar? Yahudiler

Kenway0

Üyecik
Bir oyunu oynamaktaki amaç güzel vakit geçirmek değil mi? Orijinal oyunlar çok pahallı olabiliyor bazen parası olmayan ve iyi oyunlar oynamak isteyen birisi oynamasın mı yani? Bir de oyunlar yapılırken ne kadar emek harcanıyor ortada ama o oyunu gören birisi parası yoksa ne yapmalı? Ben şahsen Orijinal almak istiyorum özellikle hak eden oyunları. Online oynayacaksam arkadaşlarımla vs. parası neyse bütçeme göre verebilirim. Genelde singleplayer ve eskimiş oyunları üzerinden 5-6 sene geçmiş oyunları bende korsan oynuyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu konu hakkında yazılacak çok şey var ama kısa kesmek istedim.
-Oyun yapımcılar eskisi kadar özeniyor mu oyunlara birbirinin aynısı oyunlar!
-Fiyatlar döviz kurundan dolayı bizim ülkemizde pahallı bu da korsan kullanım sayısının artmasına neden olur. (60 dolarlık bir oyun dolar kullanan ülkelere göre 60 lira gibi geliyor ama bize 300 lira, oyunlara lüks mal mı dememiz gerek?)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Zamanı Geçmiş Paralı Oyunları Ücretsiz Yüklemek Korsan Mı ?

Bu arada sorduğun soruda mantıksız olmuş. Paralı bir oyunu ücretsiz ediniyorsan mantıken korsanlar(crackçiler) o oyunu kırmış ve sana bedava sunuyor bu da firmanın satışlarına zarar veren bir şey yani KORSAN İŞ)

Son düzenleme:
stat counter