Üniversitede Sunum Yapmak

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Umut YAZGAN

Güvenlik & Linux
Yönetici
Moderatör
Panik yapacak bir durum yok, üniversite zamanı kaç kere sunum yaptım sayısını unuttum neredeyse. Sadece heyecanlanma yani gerilecek bir şey yok zaten senin karşındakiler de senin gibi etten kemikten insan. İyi çalışmaya bak sunumun olacağı vakit konularına, bir de anlatım yaparken jest ve mimiklerini mutlaka kullanmalısın bu önemlidir bunu gerçek hayatında ne kadar uyguluyorsun bilemem tabi. Sesinin tonunu iyi ayarlamalısın sürekli aynı biçimde konuşursan karşındakiler sıkılacaktır bir süre sonra. Son olarak anlatım yaparken sabit durmamaya çalış olduğun yerde hareket et ya da ortamı gezerek anlat. Bu tür şeyler için çekinmeye gerek yok.

ExeRyderS

Doçent
Panik yapacak bir durum yok, üniversite zamanı kaç kere sunum yaptım sayısını unuttum neredeyse. Sadece heyecanlanma yani gerilecek bir şey yok zaten senin karşındakiler de senin gibi etten kemikten insan. İyi çalışmaya bak sunumun olacağı vakit konularına, bir de anlatım yaparken jest ve mimiklerini mutlaka kullanmalısın bu önemlidir bunu gerçek hayatında ne kadar uyguluyorsun bilemem tabi. Sesinin tonunu iyi ayarlamalısın sürekli aynı biçimde konuşursan karşındakiler sıkılacaktır bir süre sonra. Son olarak anlatım yaparken sabit durmamaya çalış olduğun yerde hareket et ya da ortamı gezerek anlat. Bu tür şeyler için çekinmeye gerek yok.
Kağıttan okusam olur mu?

Umut YAZGAN

Güvenlik & Linux
Yönetici
Moderatör
Kaç defa oluyor sunum böyle çok mu?
Derse ve hocasına göre değişir. Örneğin, birinci elden direkt sunum teknikleri gibi bir dersin olduysa benim gibi yıl boyunca yeri geldiğinde sunumlarını yaparsın çıkıp. Daha bağımsız derslerle alakalıysan bu kadar süreklilik arz etmeyebilir değişir yani.

ExeRyderS

Doçent
Benim için çok zor olacak ben asosyalim ve özgüvenim yok hemen kızarıyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Hatta kızarırım mı acaba diye aklıma geliyor daha da tedirgin oluyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/kelebek/ya-yuzum-kizarirsa-hastaligi-39033492
Burada aynen beni anlatmış.

Son düzenleme:

Umut YAZGAN

Güvenlik & Linux
Yönetici
Moderatör
Ultra sosyallik gerektiren bir husus değil sunum, sadece asosyallik bu noktada sorun çıkartabilir. Keza bu işin bel kemiği olmazsa olmaz bir konu varsa o da özgüvendir. Hemen kazanamazsın fakat kazanmaya şimdiden çabalarsan iyi edersin. :)

stat counter