RTX 2080 Isınma Sorunu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

muratalci

Üyecik
Arkadaşlar selamlar bu ayın başlarında Toplama PC aldım.

Özellikleri:

i9-9900K (Cooler Master 240L sıvı soğutma)
RTX 2080 8GB (Ekran Boyutu 32 İnç)
16 Corsair 3200Mhz

Özellikleri bu şekilde, Yaşadığım sorun ise NFS: Payback oyunu oynadığım sırada 45 dakikalık bir oyun oynamada 84 dereceyi görüyor gördüğüm kadarı ile sabit bir şekilde ilerliyor. MSI Afterburner'dan inceledim. Grafik tasarım, video edit ve benzeri işler için aldım fakat bu PC'nin her segmentte oyunu açabildiğini düşünüyorum yanlış mıyım? Sizce bu değerler normal mi?

Şimdide GTA5 oynadım 74

Kasa modeli ektedir

Ekli dosyalar

Görkem Say

Killing Monsters...
Yönetici
Moderatör
Payback sıkıntılı bir oyun herkeste çok fazla ısınmaya yol açıyor. GTA V için 74 derece normal bir derece. Elinizdeki kasanın da soğutması pek iyi değil zaten.

Kaya26

Profesör
9900K çok ısınan bir CPU ne yazık ki. Yük altında 70 derecenin altını görmeniz pek mümkün değil o işlemci ile.

muratalci

Üyecik
Payback sıkıntılı bir oyun herkeste çok fazla ısınmaya yol açıyor. GTA V için 74 derece normal bir derece. Elinizdeki kasanın da soğutması pek iyi değil zaten.
Teşekkür ederim Görkem çok net bir cevap oldu ve seninle birlikte topladım bu kasayı daha iyi bir soğutma önerseydin keşke neyse sağlık olsun ama bunun bir sorun olmadığını normal bir durum olduğunu bilmek yeterli peki bundan sonraki kasa güncellememde hangi soğutmayı öneriyorsun, ve merak ettiğim şu benim segmentimdeki her pcde ozaman bu durum böyle ısınma bu kadar fazla ısınma normal bir durum?

Görkem Say

Killing Monsters...
Yönetici
Moderatör
Elinizdeki sıvı soğutucu kötü bir ürün değil kesinlikle. Yani dediğim gibi bu Payback için özel bir durum bu oyunu ne kadar oynayan kişi varsa hepsi sisteminin ısınmasından yakınıyor ama başka oyunlarda bu ısınma olmuyor. Sisteminizde sorun olduğunu sanmıyorum. Birde Witcher 3, PUBG ve AC Origins-Odyssey tarzı yüksek grafik isteyen oyunlarında denemenizi öneririm.

met 35

Profesör
Kasa mükemmel bi şey. Coolermaster spec omega. Ama kasayı aldığınız gibi kullanıyorsanız ,yani 2 fanla ,bu dereceler, çok normal.

Bu arada, Siz ekran kartının sıcaklığını yazdınız sanırım. Sıvı soğutma falan yazılmış. O işlemci için çünkü.

muratalci

Üyecik
Kasa mükemmel bi şey. Coolermaster spec omega. Ama kasayı aldığınız gibi kullanıyorsanız ,yani 2 fanla ,bu dereceler, çok normal.

Bu arada, Siz ekran kartının sıcaklığını yazdınız sanırım. Sıvı soğutma falan yazılmış. O işlemci için çünkü.
Evet ekran kartı için yazdım, bende anlamadım :D Peki ne yapmalıyım kasayımı değiştirmeliyim yoksa bu şekilde devammı etmeliyim merak ettiğim soru şu herkes bu kasayı kullanabilir veya bu donanımı aynı sonuçlarımı veriyor hep ben youtube videolarında hep 61lerde görüyorum cpuyu RTX 2080'i ?

met 35

Profesör
Ya hiç o kasa değiştirilirmi. Şimdi olay şu . Dünyanın en sağlam ,kaliteli ,konstrüksiyonu havalandırmaya müsait kasasını alsanız da, havalandırmayı sağlayacak ana unsur,içindeki fanlardır. Bu kasa ,önde 1 arkada 1 ,toplam 2 fan ile geliyor. Ama kasada 6 fan yuvası var. 2-3 fan daha ilave edin. Görün bakın sıcaklıklar nasıl düşecek ekran kartının. 2 fan ile o muazzam kasada hava sirkülasyonu sağlanabilir mi?mümkün değil.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son düzenleme:

Görkem Say

Killing Monsters...
Yönetici
Moderatör
Ya hiç o kasa değiştirilirmi. Şimdi olay şu . Dünyanın en sağlam ,kaliteli ,konstrüksiyonu havalandırmaya müsait kasasını alsanız da, havalandırmayı sağlayacak ana unsur,içindeki fanlardır. Bu kasa ,önde 1 arkada 1 ,toplam 2 fan ile geliyor. Ama kasada 6 fan yuvası var. 2-3 fan daha ilave edin. Görün bakın sıcaklıklar nasıl düşecek ekran kartının. 2 fan ile o muazzam kasada hava sirkülasyonu sağlanabilir mi?mümkün değil.

Kesinlikle katılıyorum demek istediğim de buydu. Kasada hava sirkülasyonunu sağlamak çok önemli. Boş kısımlara iyi bir fan ilavesi yapılırsa gayet iyi olacaktır.

muratalci

Üyecik

Kesinlikle katılıyorum demek istediğim de buydu. Kasada hava sirkülasyonunu sağlamak çok önemli. Boş kısımlara iyi bir fan ilavesi yapılırsa gayet iyi olacaktır.

Durumu bu, yapmam gereken nedir? Anormal olan şey nedir? (Yıldızlar pervanedir)

Ve kasayı biliyorsunuzdur önünde bu şekilde üç fan haznesi olan bir bölüm var fakat benım o bölümde sıvı soğutma takılı ( https://i.hizliresim.com/Ovz804.jpg )

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

met 35

Profesör
Öne koyduğun sıvı soğutma içeriye taze/serin hava üflüyor,fakat radyatörden geçerken hava ısınıyor ve radyatörün sıcaklığını kasanın içine veriyorsun.
Bu nedenle radyatörü kasanın yukarısına monte et. Varsın içerdeki havayı dışarıya üflesin. İşlemcinin sıcaklığını biraz etkiler ama çok fazla olacağını sanmıyorum. Öne 2 ,eğer varsa 3 tane fan tak. Hepsi, içeriye üfleyecek. Bi kasaya dışardan hava basamazsan,istediğin kadar içerdeki havayı atmaya çalış,sıcaklıkları azaltamıyorsun.

İşlemcinin sıcaklıklarına da bi bakalım. 9900K efsane bi işlemci ama ,çektiği watt da hatırı sayılır. Onu da ,eğer sıcaklık yüksekse, bi şekilde halledeceğiz. :)
Anakart, ne aldın.

Son düzenleme:
öncelikle ısılar normal 32 inç değil o 32cm 32 inç 81,28cm olur ki kasan 40cm yoktur boş fan yuvalarına fan tak ama bu sefer sesi çok dersin...

muratalci

Üyecik
Yukarıda boş yuva olması lazım fan için yok mu?
Görselde Boş Olan Yerler Fan için uygun...

Öne koyduğun sıvı soğutma içeriye taze/serin hava üflüyor,fakat radyatörden geçerken hava ısınıyor ve radyatörün sıcaklığını kasanın içine veriyorsun.
Bu nedenle radyatörü kasanın yukarısına monte et. Varsın içerdeki havayı dışarıya üflesin. İşlemcinin sıcaklığını biraz etkiler ama çok fazla olacağını sanmıyorum. Öne 2 ,eğer varsa 3 tane fan tak. Hepsi, içeriye üfleyecek. Bi kasaya dışardan hava basamazsan,istediğin kadar içerdeki havayı atmaya çalış,sıcaklıkları azaltamıyorsun.

İşlemcinin sıcaklıklarına da bi bakalım. 9900K efsane bi işlemci ama ,çektiği watt da hatırı sayılır. Onu da ,eğer sıcaklık yüksekse, bi şekilde halledeceğiz. :)
Anakart, ne aldın.

Ve sıvı soğutmayı üste takma gibi bir lüksüm yok anakartı aşağı kaydırmam gerekiyor o şekilde yaparsam bende kafa yordum nedne bunu üste takmamışlar diye fakat milim payla bu imkanım yok oluyor. sıvı soğutmanın altına bitane üsteki soğutmanın yanına ikitane fan takma imkanım var fakat burada hava sirkülasyonu nasıl olur allah bilir

Anakart
GIGABYTE Z390 AORUS ELITE Intel Z390 9th Gen Intel Soket 1151 DDR4 4266MHz(O.C.) RGB Anakart

öncelikle ısılar normal 32 inç değil o 32cm 32 inç 81,28cm olur ki kasan 40cm yoktur boş fan yuvalarına fan tak ama bu sefer sesi çok dersin...
Evet, haklısın peki kasayı soğutabileceğim Stand (Notebook Standına benzer) gibi bir çözüm yokmu acaba yoksa zaten problem yok ilerleyen süreçte bunu güncellerim sadece bu durumun normalmi olduğunu bilmek istedim.

Ağırlık & boyutlar

Genişlik
232 mm

Derinlik
516 mm

Yükseklik
495 mm

Ağırlık
7,56 kg

öyle bişey yok ama akvaryuma yağ koyma fikri çoğu hacker tarafından yapılan bişey.

met 35

Profesör
Radyatör fanlarını yukarıya almanın bi imkanı yokmu. veya komle radyatör+fanları şu izgaralı kısma. O zaman anakart ile bi alakası kalmaz.
66747

Anakartı tam ,10 numara almışsın. :)9900K için ideal bi anakart,güç besleme seviyesi olarak.

Son düzenleme:

muratalci

Üyecik
Radyatör fanlarını yukarıya almanın bi imkanı yokmu. veya komle radyatör+fanları şu izgaralı kısma. O zaman anakart ile bi alakası kalmaz.
Ekli dosyayı görüntüle 66747
Anakartı tam ,10 numara almışsın. :)9900K için ideal bi anakart,güç besleme seviyesi olarak.

iyi fikir o kısmı unutmuşum önerebileceğiniz bir makineleri görebilirmiyim fan vs. şimdi radyatörmü üste olacak fanmı?

ve ses durumu vs. nolur

met 35

Profesör
Ses ile alakası pek yok. fan aşağıda olsun. Yani kasanın içindeki havayı emip,radyatörden geçirecek ve dışarı verecek.Bak bi alternatifde, sadece fanları ,fotodaki ızgaralı sacın altına,radyaörü ,sacın üzerine monte etmek. O zaman belki anakarta temas etmeyebilir. Radyatör yukarda olacağı için.

Fanları sessiz al. Yüksek devirli olmasın. çok devir fazla ses demektir. Tabi fanı yapısı kalitesi de önemli. hesaplı bi şey dersen.
Daha kalite.

Son düzenleme:

muratalci

Üyecik
Ses ile alakası pek yok. fan aşağıda olsun. Yani kasanın içindeki havayı emip,radyatörden geçirecek ve dışarı verecek.Bak bi alternatifde, sadece fanları ,fotodaki ızgaralı sacın altına,radyaörü ,sacın üzerine monte etmek. O zaman belki anakarta temas etmeyebilir. Radyatör yukarda olacağı için.

Fanları sessiz al. Yüksek devirli olmasın. çok devir fazla ses demektir. Tabi fanı yapısı kalitesi de önemli. hesaplı bi şey dersen.
Daha kalite.

Radyatör ve ihtiyaç olacak gereçleridi rıca etsem yazarmısınız

met 35

Profesör
Radyatör veya başka bi şeye ihtiyacınız,yok ki. Fanlardan başka.

Son düzenleme:
stat counter