Raid 0 - 2xSamsung 850 Evo 250 GB 4K'da ağır kalması

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Nihilix

Üyecik
Dün 2 tane 250 GB Samsung 850 Evo aldım ve raid-0 yapılanması ile uzun uğraşlar sonucu mevcut sistemimi kaybetmeden taktım. (Önceki disklerim de raid-0 idi. 3 kere imaj yapmak zorunda kaldım.)

Çeşitli testler yaptım ve sıralı okuma-yazma testleri güzel. Fakat iş 4K okuma-yazmaya gelince raidli diskler tek bir evo diskten daha yavaş kalıyor. Sebebi ne olabilir acaba?
Resimler:
Cm5.png
as.png

Şu linkteki test ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Firmware'ler en son sürüm. Raid'i 64KB'lık strip modunda oluşturdum. Diskler Sata 3 portlarına bağlı. Sistemim Asus P8P67-LE anakart, Intel i 2500k (@4500 MHz) işlemci, 8 GB Kingston HyperX DDR3 bellek.

Son düzenleme:

Seyhoo

Yasaklı
Yasaklı
Başıma gelen bir olay ama bunu çözüm çeşitleri bazen farklılık gösterebiliyor. Ben güç seçeneklerinden yüksek performans alınca ve sabit disk süresini kapatınca düzelmişti. Sistemin sanırım Windows 10, Windows Update bile işini görecektir. Ayrıca SSD ince ayarlarıyla ilgili bir konuya yorum yazmıştım o ayarlarını uygula.

SSD için yapılacak Windows ayarı

Çipset sürücülerini güncellemende fayda var. İş birazda sata kontrolcünde bitiyor çok saçma sapan bir olay bu ve saçmasapan bir yöntem ile çözülyor emin ol. Eğer ingilizcen varsa bu konuyu oku sonuca ulaşacaksın.

Very slow SSD 4K read speed | Windows Secrets Lounge
Low 4K Read on Samsung 840 Pro 256GB SSD - AnandTech Forums

Nihilix

Üyecik
Şu an uykusuzluktan ölüyorum, yarın işten gelince ilk iş verdiğiniz linkleri inceleyeceğim. :)

Sanal belleğin de işin içinde parmağı olabileceğini düşünüyorum, daha önce kapalı tutuyordum 8 GB ram yettiği için. Şimdi diskler hızlı diye yeniden açmıştım, hızlarda fark edilir düşüşler oldu (gerçi 4KB'a pek bir etkisi olmadı) ama yarın detaylı bakarım.

Nihilix

Üyecik
Başıma gelen bir olay ama bunu çözüm çeşitleri bazen farklılık gösterebiliyor. Ben güç seçeneklerinden yüksek performans alınca ve sabit disk süresini kapatınca düzelmişti. Sistemin sanırım Windows 10, Windows Update bile işini görecektir. Ayrıca SSD ince ayarlarıyla ilgili bir konuya yorum yazmıştım o ayarlarını uygula.

SSD için yapılacak Windows ayarı

Çipset sürücülerini güncellemende fayda var. İş birazda sata kontrolcünde bitiyor çok saçma sapan bir olay bu ve saçmasapan bir yöntem ile çözülyor emin ol. Eğer ingilizcen varsa bu konuyu oku sonuca ulaşacaksın.

Very slow SSD 4K read speed | Windows Secrets Lounge
Low 4K Read on Samsung 840 Pro 256GB SSD - AnandTech Forums
Yazmayı unuttum. Uzun uğraşlar sonucu raid'imi en optimize hale getirdim sanıyorum. Verdiğiniz linkler çok işime yaradı. Hem disklerin en hızlı ayarlarda çalışmasını sağladı, hem de SSD disklerin doğası gereği fazla yazma işlemleri yapmasının önüne geçecek önlemleri almış oldum. Yalnız sizin yazdığınız o (SSD için yapılacak ayarlar) mesajdaki birkaç ayarı bilerek yapmadım:
- Disk Birleştiricisini kapatmadım çünkü zaten birincil disk için kullanılamıyor yazıyor. (Intel Rapid Storage Manager kendisi kapatmış muhtemelen). İkinci diskim için açık tutuyorum.
- Sistem Geri Yükleme'yi kapatmadım çünkü hayati bir özellik olduğunu düşünüyorum, ne olur ne olmaz. :) Format atmaktan nefret eden birisi olduğum için olabildiğince düzgün çalışması lazım sistemimin. (2 yıldan fazladır format atmadım).
Diğer bütün ince ayarlar için teşekkür ederim.

4K meselesi internette bütün SSD RAID-0 yapanların başına gelen birşeymiş onu öğrenmiş oldum. Çözümü yok gibi birşey. Şimdi nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama yabancı bir sitede Raid'de 4K'da test sonuçlarının tek ssd'ye göre düşük çıkmasının sebebini raid kontrolcüsündeki gecikmeler olabileceğini okudum, mantıklı geldi. Zaten son ince ayarlardan sonra şu anda Crystaldiskmark'ta 4K Read: 42,77 Write: 208,2 , AS SSD Benchmark'ta ise 40,59 - 236,06 değerleri aldım. Testler sırasında Prime 95 torture test çalışıyordu -yani işlemci son hızdaydı. Fena değil yani sonuçlar.

Özetle sırf testte yüksek notlar alabilmek için güç planımı devamlı yüksek performansta çalıştırmak, bios'ta işlemci güç tasarrufu modlarını kapatmak vs. gibi gereksiz işlere kalkışmıyorum. Görünen o ki; RAID-0 SSD disklerde rastgele test sonuçları ikiye katlanırken, 4K test sonuçları genelde düşük çıkıyor. Yeni bir bilgi edinirsem paylaşırım.

Asıl önemli konu TRIM meselesi idi. Raid'li ssd disklerde trim çalışmaz diye bir inanış varmış eskiden. Intel sonradan güncellemeyle bunu getirmiş ama konu hala muallakta görünüyordu. Intel'e mail attım konu hakkında ve ertesi günü hiç beklemediğim şekilde Birleşik Krallık'tan arandım. Intel'de çalışan bir Türk arkadaşımız mesajımda Türk olduğumu görünce e-posta atmak yerine beni aramayı tercih etmiş. Uzun uzadıya konuştuk. 4K meselesinde çeşitli önerileri vardı sağolsun. TRIM konusunda ise Intel'in kendi anakartlarında kendi SSD'leri kullanıldığında RAID'de TRIM özelliği aktif oluyor dedi. Intel kontrolcüsünü kullanıyor olsa bile diğer marka anakart ve SSD'ler için onların üreticilerine danışmam gerektiğini söyledi. Çok ilgiliydi sağolsun.

TRIM için şu sayfadaki anakart modelime uygun Option ROM'u indirip Bios Flash yaptım. Sorunsuz bir flash'ın ardından Trimcheck adlı programcıkla kontrol ettim. TRIM artık çalışıyor. Önerilen şey mevcut raid yapılandırılmasını kaldırıp, secure erase yapıp, yeniden raid oluşturmak ve yeniden Windows kurmakmış. Ama benim buna zamanım pek olmadığından mevcut sistemimle devam ediyorum şimdilik. İlerde zaman bulursam basıcam formatı artık acımayacam. :)

Uzun olmuş biraz kusura bakmayın.

stat counter