Programlamaya Nereden Başlamalıyım

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

yusher

Profesör
yazan var mı bakmadım ama algoritma öğrenmelisin sonrası çorap söküğü zaten

diciboy

Üyecik
yazan var mı bakmadım ama algoritma öğrenmelisin sonrası çorap söküğü zaten
algoritma öğren diyorsunuz, algoritma nedir, nasıl bişeydir belliki bu konuda uzmansınız teorik ve pratik detaylı bir örnek verebilir misiniz?

yasarix

Üyecik
Programlamaya yeni baslamak isteyen ve hicbir teknik bilgisi olmayan birisine C gibi alt seviye dilleri ya da C++, Java veya C# gibi ust seviye olsa da bircok kisitlamaya sahip, bazi isleri yapmak icin bircok kompleks (ve ozellikle ticari) framework ve kutuphanelere ihtiyac duyan programlama dillerini tavsiye etmek, bence o kisinin bu isten bir an once vazgecmesine davetiye cikarmaktir.

Programlama bana gore eglencedir. Bunu profesyonel olarak yapacaksaniz dahi, isin eglencesi olmadiginda bence anlamsizdir. Bu yuzden, yeni baslayan ve teknik bilgiye sahip olmayan birisinin, akici, basit sozdizimi ve rahat kullanilabilen bir programlama diliyle baslamasinda fayda var. Bence (ve hatta bircok programciya gore), yeni baslayan birisi icin en uygun dillerden birisi Python'dur.

Python, ne C gibi alt seviyedir, ne de Java ve C# gibi kati kurallara sahiptir. Soz dizimi de basit oldugu icin bir Python kodunu okumak ve anlamak oldukca kolaydir. Ayrica IDLE adli editor/konsol birlesimi, basit kodlari interaktif olarak denemeyi sagladigi icin ogrenmeyi daha da kolaylastirir.

Eger kisi ileride bu isi profesyonel olarak yapacaksa, Python ile edindigi bilgi birikmini daha alt seviye bir dile veya Java ya da C# gibi diger dillere aktarmakta sorun yasamayacaktir.

Bu nedenle 16 yildir kod yazan, son 8 yilini da profesyonel olarak kod yazarak geciren biri olarak Python'u oneririm.

Algoritma konusuna gelince, algoritma bir isi yapma yontemidir. Piyasada giris seviyesinde bircok algoritma kitabi var. Bunlara bakabilirsiniz. Ancak buna cok takilmayin. Herhangi bir dilin giris seviye kitaplari zaten size basit algoritma kurma bilgisini vermeye calisir.

Burada yazdiklarima paralel olarak gecen gun de soyle seyler yazmistim:
http://yasar.senturk.name.tr/gunluk/2013/02/03/hangi-programlama-dili-ile-baslamali/

zeratul

Asistan
İlk mesajdaki soruları yanıtlamaya çalışarak başlayalım:
1. Dünya üzerinde 2500'den fazla programlama dili var. Bunların bazılarını sadece geliştiren kişiler biliyor.
2. Hangi dili öğreneceğim sorusuna verilebilecek en uygun cevap neye ihtiyacının olduğu sorusudur. Biraz açıklayalım: Programlama dili ile ne yapılmak isteniyor?

Örneğin web programlama yapacaksanız öğrenmeniz gereken diller oldukça kısıtlı bir yelpaze olarak karşınıza çıkıyor:
Sunucu taraflı programlama yapılacaksa: ASP veya PHP bilinmesi lazım.
İstemci tabanlı programlar veya scriptler geliştirilecekse: Java, Javascript gibi.

Genel amaçlı program geliştirilecekse genel olarak üç yol karşımıza çıkıyor:
I. Basic ailesi: Basic dilini öğrenip Visual Basic ile pekiştirebilirsiniz. Öğrenimi ve kod yazması kolaydır ancak yapacakları oldukça kısıtlıdır.
II. Pascal ailesi: Pascal dilini öğrenip Delphi veya Lazarus ile görsel programlar geliştirebilirsiniz. Pascal öğrenmek Basic öğrenmeye göre biraz daha zordur fakat kapasitesi Basicten çok daha fazlasıdır.
III. C ailesi: C programlama dili ili başlayarak arkasından C++ veya C# (Si-Şarp olarak okunur) geçiş yapabilirsiniz. C orta seviyede bir programlama dili olduğundan imlası daha ağırdır. Ancak Windows, Unix ve Android gibi işletim sistemlerinin temel yapıları C ve türevi diller kullanılarak yazıldığını hatırlatalım. Şu anda internette en çok döküman bulabileceğiniz ve en yaygın olarak kullanılan programlama dili ailesi de C'dir.

Bu arada son yıllarda Phyton programlama dili de oldukça yaygınlaşmaktadır.

Burada en önemlisi başlangıç için doğru kararı verebilmektir. Benim tavsiyem programlamaya temel programlama mantığını öğrenmek için (girdi-çıktı işlemleri - karar verme yapıları - döngüler - fonksiyonlar ve prosedürler) Pascal veya C ile başlamaktır. Pascal'ı imlası daha kolay olduğu için öneririm. (Pascal programlama dilinin ortaya çıkış amacının üniversite öğrencilerine programlamayı daha kolay öğretmek olduğu unutulmamalıdır.)

Basit programlar geliştirilmek isteniyorsa pascal öğrendikten sonra Delphi veya Lazarus ile istenilen görsel programlar rahatlıkla geliştirilebilir.

Programlamada ilerlemek istiyorsanız C dili ve arkasından da C# veya bir başka dile geçebilirsiniz.

solarsystem

Üyecik
İstediğin programlama dilini öğrenebilirsin, ama önceliğin Algoritmayı öğrenmendir. Dil konusuna gelince C, C++, C#'ı öğrenmendir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İlk başlayanlar için python çok uygundur kolay öğrenilir yazılımlar daha kolay yazılır.
Hello world yapmak için python'da print "Hello World" kadar basitçe yazarken c++ gibi dillerde çok uzatıyoruz.

sumeyrademirci

Asistan
nesne tabanlı bir programlama dili ile başlangıç yapabilirsin c# tan başlayabilirsin senin için daha iyi olur veya java olabilir :)

furkantepgeç

Üyecik
merhaba benim şöyle bi sorum olacak ben lise 2 ye gidiyorum programlama öğrenmek istiyorum amacım üniversiteye hazırlık ve birçok meslek dalı olduğunu duydum bu konuda program yazıp satanlar varmış gibisinden daha 2 yılım var şöyleki belkide şimdiden bu işe girersem çok daha gelişebilirim üniversite de öğretilenlerin yeterli olmadığını okudum yukarıda da bu konuda fazlasıyla gelişmek istiyorum sadece şöyle bi tavsiye istiyorum herhangi bir kursa gidip mi öğrenmem uygun olur yoksa sizden kendi başıma öğrenmem mi ya da önerdiğiniz bi kitap var mıdır gibisinden ve hiçbir bilgim yok bu konuda önce ne öğrenmem lazım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

errno

Doçent
Yasaklı
Merhaba,

evet bahsettiğiniz konuda birçok meslek dalı bulunmakta. Günümüz mesleklerinin en üst seviyelerindeki meslek dallarından. İki yılınız varmış madem, kendinizi geliştirin o zaman. İlk olarak bu mesleği benimsediyseniz ve içinizden bu meslek dalında ilerlemek istiyorsanız adımınızı atın.

İstediğiniz meslek, sabır ister, bilgi ister, disiplin ve düzen ister.. Önemli olan siz bu mesleğe giriş yapmak için bu saydıklarımı yapabilecek misiniz ? Bazen televizyon izlemekten, bazen arkadaşlarınızla çıkmaktan, bazen de zevklerinizden vazgeçmeniz veya daha doğru kelimesi fedakarlık yapmak zorunda kalabilirsiniz geleceğiniz için. Eğer evet diyebiliyorsanız ve bu bir heves değilse;

- İngilizce kurslarına gidin; çünkü bu mesleğin temel dili ingilizcedir.
- Üniversiteye başlayana kadar ki süre içerisinde bilgisayar teknik bilginizi geliştirin. (İşletim sistemleri, çalışma yapıları, iletişim yapıları ve teknik parçalar üzerindeki etkileri, teknik parçaların görevleri ve çalışma sistemleri)
- Aynı zamanda kitap desteği ile programlamaya başlamanızı tavsiye ederim.
- Aynı zamanda matematik bilginizi hem okulda hem de evde en yüksek seviyede tutmak zorundasınız. Bu mesleğin kendisi matematiktir. İlerde bunun ne demek olduğunu daha iyi anlayacaksınızdır.

C# .NET programlama dili günümüzün neredeyse hem sistem hem de web (Asp .NET ile birlikte) alanında en çok kullanılan programlama dillerinden bir tanesidir. Ben size bunu tavsiye edebilirim. Başlangıçta sizi zorlamayacağını düşünüyorum, çünkü bir çok Türkçe kitap, dökümantasyon, örnek ve internet sitesi bulunmakta.

Gelelim üniversite konusuna. Üniversitede öğretilenlerin yeterli olmaması, sizin üniversite okumayacağınız anlamına gelmez. Bu sizin ekstra çaba sarfetmeniz (kendi geleceğiniz için) ve gayret göstermeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Evet bu konuda size hak verenlerdenim. Sadece okulda aldıklarınızla iş hayatında bişey yapamazsınız. Hatta neredeyse hiçbir şey yapamazsınız.. Ama bu üniversitenin kötü veya kötü biryer olduğu veya kalitesiz olduğu bir yer anlamına gelmiyor. Oradan geçip gidin sadece. Ve bunu yaparkende kendi kendinizi geliştirin. Bunun başka çaresi yok. Çünkü dışarıdaki iş ilanları hep üniversite mezunu arayan firmalarla dolu. Ancak; gerçekten elde tutulur sebeplerden okuyamamaktan bahsediyorsanız, yine de peşini bırakmayın, ısrarla hayallerinizin peşinden koşun. Çalışmanın mükafatı karşılıksız değildir ve mutlaka bunun karşılığını verecek bir yerde sizi bekliyordur.

Masaya bir proje dosyası konduğunda, içindeki akış diagramları, istenen tasarım kalıpları ve profesyonelce kod beklentileri sizin okuldan aldığınız bilgilerle karşılaştırdığınızda o güzel hayallerinizi yıkar. Bu yıkım değil tecrübe ama buna da gerek yok. Siz yine de üniversite de ilgili bölümü bitirin ve ardından herkesten 10 adım önde başlayın. 10 adım önde başlama sebebiniz; herkes gezerken, keyif yaparken siz çalıştıysanız ve söylediğim şekilde disiplin ve düzen içerisinde bıkmadan gayret gösterdiyseniz tabii ki.

Kitap tavsiyesi konusuna gelince; bilişim kitaplarının bol olduğu bir kitapçıya gidin ve C# kitaplarına göz gezdirin. Aradığınız kitap referans kitabı olacak ve bol örnekli olacak. İlk olarak başlangıçtan uzman seviyeye giden bir kitap alabilirsiniz.

Saygılarımla

ozan_007

Üyecik
Arkadaşlar ben programlama dillerini öğrenmek istyorum ama hiç birşey bilmiyorum ricaetsem şu soruları yanıtlarmısınız:

1) hangi diller vardır ne işe yararlar ( kısaca)

2) hangi dili öğrenerek başlayacığımı ve sonraki dilleri sırasına göre dizmenizi rica edicem

3)son olarak bu dilleri öğreneceğim kaynakları yazın lütfen

eğer 3 soruyu cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden ok sağolun:yes:
okadar çok dil varki :) mobil,sabit,web, db ve hepsıde kendı ıclerınde ayrılıyor ama temelleri genellikle aynıdır çalışma işleme tepkime mantıkları biraz saç baş yoldurur ama güzeldir kolay gelsin :)

stat counter