Programlamaya Nereden Başlamalıyım

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

gorkem15

Üyecik
Arkadaşlar ben programlama dillerini öğrenmek istyorum ama hiç birşey bilmiyorum ricaetsem şu soruları yanıtlarmısınız:

1) hangi diller vardır ne işe yararlar ( kısaca)

2) hangi dili öğrenerek başlayacığımı ve sonraki dilleri sırasına göre dizmenizi rica edicem

3)son olarak bu dilleri öğreneceğim kaynakları yazın lütfen

eğer 3 soruyu cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden ok sağolun:yes:

BeratAdgzl

Asistan
Bir çok programlama dili vardır fakat senin işine yarayacak olan 2 dil vardır c# ve c++'dir
önce c# sonra c++ öğrenmen lazım c++ da bildiğin oyun,işletim sistemi,program yapabilirsin.
c# ta ise program yapmak için idealdir.
eğer dillerin hepsini öğrenmeye çalışırsan işin zor değilde imkansızlarda birşey kafan karışır:)
benden bu kadar :)

KaptaPrism

Asistan
1) 3 çeşit dil topluluğu vardır.Bunlar seviyelerine göre ayrılır.
Yüksek,Orta ve düşük seviyeli dillerdir.

Düşük seviyeli diller
Assembly,Makine dilidir.Makinenin anladığı tek dildir.Bu dil yazılması imkansız gibidir.2'lik sistemden oluşur.Belki matematik dersinde taban aritmetiğinde görmüşsündür.Sadece 1 ve 0 ' lardan oluşur.8 hanelidir.Bu yüzden 8-bit de denir.

Orta seviyeli diller, daha anlaşılır dillerdir.
C , C++(C Plus) , C#(C Sharp).21.yüzyılın en yaygın programlama dillerindendir.

Yüksek seviyeli diller
Visual Basic örnek verilebilir.Sanki okuyormuşsun gibidir.Yani o kadar anlaşılırdır.

2) Visual Basic ve ya C Sharp ten başlayın diyorlar.Sana kalmış.

3) Eğitim videoları - SDN gayet güzel videolar var.İndirip izlersin.Ayrıca internette çok sayıda kaynak bulabilirsin.

orcnd

Dekan
c++ öğren daha sonra linux kullanmayı öğren. linux dünyasını kurcalayıp linux bash scripting öğren. bu temellerin üstüne open source aleminden bolca davranırsın

melowayne15

Üyecik
Arkadaşlar selam öncelikle.Yeni üye oldum foruma.Benim sorum şu 22 yaşındayım.Programlama öğrenmek istiyorum.Hiç bir bilgim yok programlama hakkında.Bu yüzden 0 dan başlayacağım.Bana yardım eder misiniz ?

Hangi programı seçmeliyim.Ne işe yarar.Hangisi avantajlıdır.Bunların cevabını verebilir misiniz bana rica etsem ?

Programlamayı öğrenmek belirli bir programı ya da komutların ne yaptığını öğrenmek değildir. Programlama konseptini öğrenmektir. 3 aşağı 5 yukarı bütün dillerde olan yapılar vardır ve sadece söz dizimleri farklıdır. O yüzden ilk önce teorik olarak programlamayı iyice öğrenmelisiniz. Ardından pratiğe dökmek için herhangi bir dil kullanılabilir...

melowayne15

Üyecik
Programlamayı öğrenmek belirli bir programı ya da komutların ne yaptığını öğrenmek değildir. Programlama konseptini öğrenmektir. 3 aşağı 5 yukarı bütün dillerde olan yapılar vardır ve sadece söz dizimleri farklıdır. O yüzden ilk önce teorik olarak programlamayı iyice öğrenmelisiniz. Ardından pratiğe dökmek için herhangi bir dil kullanılabilir...
Önce teşekkür ederim.Peki teorik olarak nasıl öğrenebilirim ?

THR

Profesör
Arkadaşlar selam öncelikle.Yeni üye oldum foruma.Benim sorum şu 22 yaşındayım.Programlama öğrenmek istiyorum.Hiç bir bilgim yok programlama hakkında.Bu yüzden 0 dan başlayacağım.Bana yardım eder misiniz ?

Hangi programı seçmeliyim.Ne işe yarar.Hangisi avantajlıdır.Bunların cevabını verebilir misiniz bana rica etsem ?

Öncelikle bir programın çalışma mantığını anlayamadan kolay kolay ilerleyemezsin bu nedenle ilk olarak algoritma öğrenmen lazım. Algoritmayı öğrendikten sonra kodlara geç bu sayede daha çabuk kavrarsın.

THR

Profesör
@THR hocam ders öğrenir gibi ilk önce algoritma'yı mı öğreneceğim ?
Bir bakıma evet:) ama o kadar gözünü korkutmasın :D sadece programların çalışma prensiblerini anlamana yarayacak bir eğitim bunun hakkında birçok döküman ve video var onları biraz incelersen yeterli olacaktır. Bu alanda gerçekten çalışmak istiyorsan ve temelden başlayacaksan ilk adım budur :)

humpyers

Üyecik
Arkadaşlar merhaba,
Programla yazılım konusunda kariyer sahibi olabilmek için yeni başlayan biri nereden başlamalı nasıl devam etmelidir?

Kadima

Rektör
baştan başlamalısın diyesim var ama neyse :D

biraz daha detay verebilir misin? mesela hangi alanda uzman olmak istiyorsun önce buna karar vermen lazım :)

DumDumaq

Dekan
Ne kadar güzel bi hedef :) tebrik edıyorum Bende merak edıyorum neresi başı :D

Erdem-FB

Dekan
Ben bu sene 2 yıllık programlamaya başladım pişmanım hiç bir şey öğretmiyolar.

yavuz_4106

Dekan
Okullarda temeli html'den veriyorlar php, mysql, visual basic diye devam ediyor :)

stat counter