Münazara ''Para Her Kapıyı Açar mı Açmaz mı''

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Para her kapıyı açar mı açmaz mı konusunu hangi grup daha iyi savundu?

• Para her kapıyı açar diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 30 44.1%
  • Para her kapıyı açmaz diyenler daha iyi savunmuş

Kullanılan: 19 27.9%
  • Ben yorum yaptım sonuçları görmek için bu seçeneği işaretliyorum

Kullanılan: 19 27.9%

• Kullanılan toplam oy
    68

jungeman

Profesör
Bu yorumu ''yuh !'' dan başka birşey denemez heralde ... Burda herkes paranın her kapıyı açmadığını savunsa sence münazara yapılabilir mi ? Münazarada savunulan fikirle gerçek hayatta farklı düşünülebileceğini öğrenmen dileğiyle ... :) Bakalım bu konuda daha ne kadar böyle laflar görcez :)
Münazarada savunduğum fikri yaşamım boyunca da savunacağım. Daha 18. yaşımı dolduruyor olmama rağmen gördüklerim şunlar:

- Dünya kadar parası olupta kimseye saygısı olmayan, sevgiden yoksun olan, en önemlisi içinda Allah sevgisi olmayan insanlar gördüm. Fakat yine de dünya kadar parası olup bunlara sahip olanı da gördüm.

- Buna karşılık yeteri kadar parası olmayıp, sevgiye saygıya güzel ahlaka sahip insanlar da gördüm. Yine parası olmayıp bunlara sahip olmayan adamları da gördüm.

Şimdi; madem para her kapıyı açardı, bu dediğim insanlarda neden saydığım özellikler yok ?

Bir insanın beynine, kalbine sevgiyi saygıyı para ile koyamazsın.

Bu da demek oluyor ki para iyiliğe giden kapıyı açamamıştır.

Bana katılırsın katılmazsın orasına karışamam fakat kendimi ifade edebildiğimi zannediyorum.:blushing:

realmanager

Profesör
PAra her kapıyı açar mı? açar diyenlere aksi bir örnek gösterdiğimizde tezleri çürür.

Para her kapıyı açmaz mı? açmaz diyenlere ,paranın açtığı bir kapıyı örnek göstermeniz yetmeyecektir.

Yani.... para her kapıyı açar.... fikri ,daha baştan kaybetmiştir.

yemin ediyorum
işte budur:clap::thumbup::thumbup1:

gezegen

Profesör
olayın manevi boyutuna bakarsak

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüz oruç tutup, gece namaz kılan kimse gibidir.”

Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesei

böyle bir adam ibadetlerinide yerine getirdimi al sana cennet kapısı

maddi boyutta parayla neler yapılacagını söylemeye zaten gerek yok

bide zengin insanın maddiyatçı olacagı fikrini bizim aklımıza kim sokuyor çok merak ediyorum

xismailaydin

Profesör
"Para her kapıyı açar mı?" diye sorulmuş.

Açmaz. Açamaz kardeşim.

Benim evin kapısını baz aldığımda, anahtarından başka hiçbirşey açmıyor kapıyı.

Her ne kadar kapıdan kapıya göre değişse de, maddi olarak da manevi olarak da açamaz.

İskender'in Gordion'daki düğümü kılıcıyla keserek çözmesi(!) ve paranın kapıyı çilingirle kırarak açması(!); açmak mıdır sizce? (Aaaa! Burada kapıyı açan yine çilingir olmuş. Para değil!)

(Bu arada "evin kapısı, anahtar ve para" örneği üzerinde biraz düşünürseniz, benim iki üç sayfalık yazı yazmak istemediğim için böyle bir örneklem yaptığımı çıkarmsayabilirsiniz.)

ZorhaK

Rektör
Gezegen,zengin insanların kötü insanlar oldukları fikri konusunda haklısın.Yani zengin olan birinden dostları akrabaları uzaklaşıyor ve ''oo parayı buldu değişti tabi'' gibi bir kelam etmek için fırsat kolluyor.

:)

Zenginlik hakikaten zor bir sınav

small_hayta evin dış kapısı örenği hem çok yaın he de çok derin bir örnek.Teşekkürler.

Champion78

Profesör
para her kapıyı tabiki açmaz ya, açabildiği kapılar olsa da genelleme yapılamaz :) en basitinden bir örnek (saçma olabilir kabul ediyorum :)), gece yarısı evinizin anahtarını kaybettiniz, tanıdığınız bir çilingir yoksa eve giremezsiniz. bu da demek oluyor ki, para daha kendi evinizi kapısını bile açamıyor :lol:

gercek

Üyecik
Sırf bu konuya düşüncelerimi yazmak için üye oldum. :)

Paranın her kapıyı açabilecğini düşünenlerdenim.(Parası olmayan biri olarak)

Öncelikle maddi ve manevi kısımları iyi düşünmek gerekir.
Parayı maddi anlamda savunmak,bu konu başlığı altında daha kolaydır. Zaten anti tezi oluşturan arkadaşlarında dem vurduğu nokta manevi kısımdır.

Parayı manevi yönde kullanmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. O yüzden herkes parayla mutlu olamaz. Elimde eğer yüklü miktarda para olsaydı eminim ki bende bu yönde kullanamazdım. Bu tecrübe gerektiren bir konu.

Önemli olan parayı araç olarak görmekte. Evin kapısını parayla açmak amaç değil. Evin kapısını açarken parayı kullanmak amaç olmalıdır. Çilingir vs. vs. parayla edinebileceğiniz basit unsurlardır..

Bir diğer değişle,para sadece araçtır amaç değil.

senar1st

Profesör
vay be Zorhakı anımsadım şimdi.

Severdim onu :)

konuya geçecek olursak para her kapıyı açamaz. Yürekli kapıyı zor açar.

kuntakinte

Profesör
yaşadığımız zamanda malesef para her kapıyı açar, çoğu insan için geçerli

S

SDN Okuru

SDN Okuru
iyi ozaman sen kefeninin cebine para koy bakalım ne olyosun obur dunyada :D[

CMYK

Profesör
Bizim kapıyı açmıyo :closedeyes:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bazı insanlar ne kadar fakir, sadece paraları var,
ve nedense ben hala parasını yiyemeyen steve jobs'a yanarım...

Utku92

Asistan
Evet para her kapıyı açar.istediğin herşeye sahip olabilirsin araba,ev,kızlar yalnız açamadığı tek şey var o da sağlıkdır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hani böyle felsefik laflarla yhook açamaaaz diyenler bu hayatta hiç bi halt edememiş insanlardır. veya daha olgunlaşmamış, hayaller dünyasında yaşayan insanlardır.
mesala ben.
evet para her şeyi açar. parasızlıktan sağlık sorunumu düzeltemiyorum. yarını nasıl kurtarcam diye kafayı yiyorum. evet hay böyle için.

stat counter