MKV desteklenemeyen ses sorunu yardım !!!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


BrknEs

Dekan
Katılım
4 May 2010
Mesajlar
6,934
Puanları
63
Konum
EsBer
SDN sakinleri yine ben yine problem:) evde LG 42LV375S led televizyon var gayet memnunum ama bir sorunum var usb bağlantıyla .mkv uzantılı film izlemeye çalışınca "desteklenemeyen ses sorunu" hatası alıyorum görüntüde herhangi bir sorun yok.Bilgisayarla bağlantı kurunca sıkıntı yok ses falan var ama usb bağlantısıyla olunca sorun devam ediyor bununla ilgili bilgisi ve çözümü olan varsa yardımcı olursa sevinirim.:unsure:
 

Anil Ertugrul

Üyecik
Katılım
13 Nis 2011
Mesajlar
29
Puanları
0
aynı tv nin 47" olanı var bendede izlemek istediğin filmler muhtemelen sesi dts formatında ve tv dts formatında sesi desteklemiyor ac3 formatı filan lazım
 

BrknEs

Dekan
Katılım
4 May 2010
Mesajlar
6,934
Puanları
63
Konum
EsBer
aynı tv nin 47" olanı var bendede izlemek istediğin filmler muhtemelen sesi dts formatında ve tv dts formatında sesi desteklemiyor ac3 formatı filan lazım
valla bilmiyorum ses formatlarının ne olduğunu 1080p olarak indiriyorum torrentten usb'ye atıp izlemek istiyorum ama .mkv olunca olmuyor 720p izleyebiliyorum işte onu anlamadım onun sesi farklı mı oluyor yani ayrıca şu ses formatlarını nasıl öğrenebilirim veya değiştirme şansım var mı ???
 
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
29,263
Puanları
113
indirdiğin dosya adında yazması lazım ac3 falan diye, filmin tam bi adını kopyala görelim
 

eray045

Rektör
Onursal Üye
Katılım
12 Nis 2008
Mesajlar
12,661
Puanları
63
Tv desteklemiyor. Bizim filipis'te de aynı sorundan muzdaripim.
 
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
29,263
Puanları
113
televizyonla ilgili bilgim yok, codec değiştirme derken filmin codeğini mi değiştireceksin, öyle yapacağına desteklediği seste olan filmlerden indir daha kolay
 

BrknEs

Dekan
Katılım
4 May 2010
Mesajlar
6,934
Puanları
63
Konum
EsBer
televizyonla ilgili bilgim yok, codec değiştirme derken filmin codeğini mi değiştireceksin, öyle yapacağına desteklediği seste olan filmlerden indir daha kolay
iyi diyorsun da 1080p olupta DTS olmayan film neredeyse çok az veya bana denk gelmiyor artık öyle araştıracağım bir çaresi vardır diye düşünmüştüm :S

--- Mesaj Güncellendi ---

Tv desteklemiyor. Bizim filipis'te de aynı sorundan muzdaripim.
hiç dikkat etmedim ben televizyonu alırken hiç aklıma gelmemişti böyle birşey olabileceği :S
 
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
29,263
Puanları
113
aramalarını 1080p ac3 diye yapman gerekecek sanırım :)

istersen dene format değiştirmeyi ben uzun sürer diye dedim
 

hasanyesim

Üyecik
Katılım
7 Ocak 2012
Mesajlar
1
Puanları
0
bence format değiştirmenin kolay yolu olmalı ben de de lg 3d lw4500 var usb den filmlerin bazıları giç açılmıyor bazılarının sesi çıkmıyor. eğer ps3'ün varsa filmleri ps3'ün içine at oradan izle :)
 
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
29,263
Puanları
113
bewko

phoenix dedi ki:
Bir çok arkadaşımız bu konuda nasıl yapılacağını sorduğu için konuyu buraya açmayı uygun gördüm. Birçoğumuz MKV destekli lcd aldı. Ama malum çoğu Mkv film içinde DTS kodeği olması dolayısı ile lcdler kodeği desteklemediğinden sesi açamıyor. Aynı filmi Dts formatından AC3 formatına çevirerek sorunu halledebiliriz.
Aşağıda yazacağım AC3 formatına çevirme işlemi turkeyforum sitesinden MytHoloG isimli üyeden alınmıştır.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu makalede DTS kodeğini AC3 kodeğine çevirmeyi anlatacağım. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki DTS (Digital Theater System) kodeğinin AC3'e nazaran çok çok daha kaliteli bir ses sunduğu. Eğer videoyu DTS kodekli olarak izlemek için gerekli donanımınız varsa bu seçeneği değerlendirmeniz. Günümüz koşullarında bu imkan olmadığı için aşağıdaki işlemleri yapmamız gerekiyor.

1. Öncelikle ihtiyaç duyduğumuz araçları edinmemiz ve sistemimize kurmamız gerekiyor. Aşağıda ihtiyaç duyulan programların tamamı ücretsiz lisans modeliyle lisanslanmışlardır. Kolaylıkla edinip sisteminize kurabilirsiniz.

1.1. K-lite Codec Pack
1.2. MKVToolnix
1.3. PopCorn MKV Audio Converter

İhtiyaç duyulan araç/programların açıklamaları :

1.1.a. Dosya adından da anlaşılacağı üzere bu paket ihtiyaç gerek çeviri esnasında gerekse video/ses dosyalarının bilgisayarımızdan izlenmesi esnasında ihtiyaç duyulan kütüphane dosyaları barındırıyor. Kurulum yaparken "Haali Video renderer" özelliklerini seçmeniz önerilir.

1.2.a. Bu program başlı başına bir araç. Tek başına kullanıldığında mkv dosyalarına alt yazı gömmek, dosyayı parçalara ayırabilmek gibi özellikleri bulunuyor. Programı kurma amacımız PopCorn MKV Audio Converter programı işlemleri yaparken bu araçla beraber gelen bazı araçlara ihtiyaç duyması. Kurulum yaparken kurulumu yapmak istediği yol adında (C:\Program Files\MKVToolnix) bir değişiklik yapmayın.

1.3.a. İşlemleri yaparken ihtiyaç duyduğumuz ana program. Çeviriyi bu program vasıtasıyla yapıyoruz. Program kurulduktan sonra bir dosya indirmeyi önerecek. Bu öneriyi kabul edin bir süre bekleyin, işlem tamamlandıktan sonra arayüzü kullanmanıza izin verecektir.

Programları sırasıyla ve belirtilen açıklamalara uygun olarak kurduktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen şekilde yapılandırıyoruz.

2. PopCorn MKV Audio Converter programının kullanımı


"File Specification" bölümünde kaynak ("source file" *1) ve hedef ("target file" *2) dosyaları seçin. "Source file" kodek değişikliği yapmak istediğiniz video, "target file" ise işlem yapıldıktan sonra oluşacak olan dosya oluyor. Her hangi bir hataya karşı, kaynak dosyanın elinizde olmasında fayda olduğu için oluşacak dosyanın adını farklı girmeniz faydanıza olacaktır. Dosyayı tanımladıktan sonra sağ üst kısımda yer alan "Convert DTS tracks" *3 başlığında yer alan "Convert to Dolby Digital" *4 seçeneğini işaretleyin. Dosyada DTS kodeğininde kalmasını istiyorsanız "Preserve DTS track" *5 seçeneğini işaretleyin. Eğer DTS kodeğine ihtiyaç duymayacaksanız bu seçenek işaretliyse, işaretini kaldırın. "Bitrate" *6 için güzel bir 5.1 ses sisteminiz varsa "640" seçerseniz daha iyi ses örneklemesi anlamına (daha kaliteli ses) gelir. "DTS Decoder Library" *7 seçeneğinde "libav"' ı işaretleyin. Bu ayarları yaptıktan sonra "Run" *8 düğmesine tıklayın. Bilgisayarınızın yeteneklerine göre yaklaşık 10 - 15 dakika içerisinde işlem tamamlanacaktır. *5 te "Preserve DTS track" seçeneğini işaretlediyseniz oluşan dosyada, hem AC3 hemde DTS kodeği barınacağı için dosyanın büyüklüğü kaynak dosyadan büyük olacakdır. İşaretlemediyseniz dosya boyutu kaynak dosyadan daha küçük olacaktır.

3. Yapılan işlemin kontrolü

Aşağıda ki ekran görüntülerinde kodek değişikliği olmadan önce ve olduktan sonra ki medya bilgilerini görebilirsiniz.

3.1. Kodek değişikliği yapılmadan önceki medya bilgisi


3.2. Kodek değişikliği yapıldıktan sonra *5 "Preserve DTS track" seçeneğini işaretlendiyse görünen medya bilgisi


3.2.1. İşlem sonrası oluşan AC3 kodeği bilgisi
3.2.2. Kaynak dosyamızda da yer alan DTS kodeğinin bilgisi

3.3. Kodek değişikliği yapıldıktan sonra *5 "Preserve DTS track" seçeneğini işaretlenmediyse görünen medya bilgisi
Kaynak site;
http://forum.donanimhaber.com/m_36747324/tm.htm
 
K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Benim ses dosyam AC3 olmasına rağmen televizyonda ses yok. Videoyu birleştirdiğimde televizyonda ses maalesef yok. Anlayamadım. Bu konuda sorun yaşayan ve çözüm bulan var ise yardım rica ediyorum.
 

Gold Eagle

Profesör
Katılım
4 Kas 2010
Mesajlar
1,483
Puanları
38
Aynı sorun var.MKV'leri oynatmakta sorun yok.Sherlock'u izlerken mkv'deydi sorunsuz izlemiştim.
Ama başka bir siteden indirdiğim filmde sorun çıkmıştı.
PC'yi HDMI'yla bağlayınca sorun olmuyor ama.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bu sorunun tek ve kesin bir çözümü var oda aynı markanın multimedya oynatıcısını almak. Denedim ve kesin çözüm fitarlarıda ortalama 100-150 tl gibi
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bi sorunum var lg tv de 3 d film izlemek istedim bilgisayrda normal olarak başlayan film tv de ortadan başlıyor. ve ses normal ama en baştan başlıyor
 
Üst
stat counter