Kaza tespit tutanağında mobil dönemi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Fragger

Dekan
Katılım
21 Eki 2016
Mesajlar
9,672
Puanları
113
Konum
İstanbul
Nisan 2008'den bu yana kağıt formlarla düzenlenen kaza tespit tutanakları artık Mobil Kaza Tutanağı sayesinde akıllı telefonlara girdi.

upload_2017-3-30_12-5-26.png


Trafik kazasına karışan araçlarda maddi bir hasar oluşmuşsa araç sahipleri maddi hasarlı kaza tespit tutanağı dolduruyor. Bu yolla kazanın nasıl meydana geldiği kayıt altına alınıyor.

1 Nisan 2008'den önce kaza tespit tutanaklarını trafik polisleri hazırlıyordu. Yapılan düzenlemeyle 2008'den sonra bu sürücülere bırakıldı. Ancak kaza tespit tutanağını doldururken bilgileri tek tek yazmak epey zaman alıyor.

HAZİNENİN DENETİMİNDE

Kaza tespit tutanağı iki nüsha oluyor. Posta'nın haberine göre düzenlenen tutanak daha sonra sigorta şirketine bildiriliyor. Yanınızda tutanak yoksa işler daha da zorlaşıyor.

Sürücüler için angarya haline gelen bu durumun artık kolayı var. Hazine denetimindeki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi 'Mobil Kaza Tutanağı' geliştirdi.

Bir süredir deneme aşamasında olan uygulama artık, Zorunlu Trafik Sigortası yaptıran tüm sürücüler için hazır.TEK TELEFONDA OLMASI YETER

Sistemi kullanmak oldukça basit. Android ya da IOS yazılımlı telefonların uygulama mağazasından 'Mobil Kaza Tutanağı' yazıp aratınca uygulama çıkıyor.

Uygulamayı yüklemeniz yeterli. Bu uygulamayla formda olduğu gibi poliçe ve araç bilgilerini (şasi numarası, model gibi) tek tek girmenize gerek kalmıyor.

Ayrıca tutanağı tek bir telefonda tutmak da yeterli. Poliçenin üzerindeki kare kodu okuttuğunuzda tüm bilgiler otomatik çıkıyor. İşlem 5 dakika sürüyor.

ZAMAN KAYBI BİTİYOR

Bu yenilik araç sürücülerine şu imkanları sağlıyor:

"Kaza Tespit Tutanağı formunun taşımanıza gerek yok."

"Tutanak anında sigorta şirketlerine iletildiği için zaman kaybı yaşanmıyor."

"Daha az bilgi ile daha hızlı tutanak girişi yapılıyor."

"Uygulamadaki yönlendirmeler sayesinde tutanak girişindeki hata oranı azalıyor."

"Kazaların sonuçlanma süresi azalıyor."

"Kare kod ile poliçe bilgilerine hızlı erişim sağlanıyor."

"Sonuç kusur oranları online takip edilebiliyor."

"Tutanağın durumunu mobilden takip etmenizi sağlıyor."

"Tutanak doldurma işlemini minimuma indirdiği için trafikte bekleme süresini ortadan kaldırarak, trafik sıkışıklığının önüne geçiyor."
 

lotusadana

Asistan
Katılım
9 Mar 2015
Mesajlar
448
Puanları
43
3 sene önce kullanıma başlandı. Bu yeni bir uygulama değil. Note3 telefona yükleyip kullanmıştım.
 
Üst
stat counter