Ips Ve Amoled

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Amoled den İps ekrana geçince sıkıntı yaşanır mı

• Yaşanır

Kullanılan: 4 40.0%
  • Yaşanmaz

Kullanılan: 3 30.0%
  • Yaşanır ama rahatsız etmez

Kullanılan: 3 30.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

Goffu

Üyecik
Şuana kadar üç tane telefon kullandım ve hepsinin ekranı amoled di memnundum ama eğer ips ekranlı bir telefon alırsam amoled ekranı yanına koymadan anlaşılabilir bir fark ya da eksiklik yaşar mıyım

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Şuana kadar üç tane telefon kullandım ve hepsinin ekranı amoled di memnundum ama eğer ips ekranlı bir telefon alırsam amoled ekranı yanına koymadan anlaşılabilir bir fark ya da eksiklik yaşar mıyım
Renk tonlarında ve şarj süreleri konusunda fark yaşarsın.

Leand

Profesör
Renk tonları ciddi fark ediyor, alışmakda zaman alıyor ama eğer iyi bir ips ise renk doğruluğu, çözünürlük vs belli bir kalite hisside veriyor. Siz hangi cihazdan hangisine geçeceksiniz mesela (?) bu da önemli ips var ips var, ltpc var, amoled var, süper amoled var, p/oled var bu gider. Birde sizin beğeniniz vs yapınızda buna müsait mi ben mesela süper amoled severim ama kaliteli bir ips'den sonra yadırgayabilirim. Yani ikisi arasında geçişlerde çift yönlü bir alışma süreci yaşarsınız aslında.

Drangleic

Profesör
Ben bir türlü ips sevemedim özellikle gece telefon kullanırken ips insanın gözünü hem daha çok alıyor hem de siyahın arkasından gelen ışık rahatsız ediyor. Renk tonları konusunda amoled renkleri daha doygun oluyor ama gerçek renkleri ips veriyor buna alışman çok uzun sürmez bence...

TheTruthHurts

Profesör
Genel farklar olarak amoled panellerin siyah rengi simsiyah,beyaz rengi ise bembeyazdır. Renkleri ise lcd’den daha canlıdır. Fakat lcd ise daha doğru renkler gösterir,uzun süre sonra eskimez(yanmaz) ve tamir etmesi daha ucuzdur.

Ama unutma ki bu tamamen hangi cihaz olduğuna bağlı. Bazı cihazların amoledi/lcd’si düşük kalitede,bazıları ise yüksek kalitede...

Birde iki panellerin batarya verimliliği farklı

Mesela iki cihaz aynı işlemciyi kullansın(yani aynı batarya verimliliğine sahip olsun),aynı arayüzü/sürümü kullansın,aynı çözünürlükte olsunlar ve aynı batarya kapasitesine sahip olsunlar. Fakat birisi lcd,birisi de amoled olsun.

Normal koşullarda amoledli olan daha fazla batarya sömürür. Fakat amoledli olanın arkaplanlarını siyah yaparsan ve bazı yerlerde gece modunu açarsan amoledli olan daha az batarya sömürür. Çünkü amoledler siyah renkte herhangi bir ışık(enerji) kullanmıyor. Bundan dolayı telefonun oled panelli ise olabildiğince her şeyi siyah yapmanı öneririm.

deli değilsen sorun olmaz unutma lcd ekranın babası pasif matrik anası TNT paneldir o yokken hiçbiri yoktu o geldi sonra ötekiler geldi.

brk.a50

Asistan
Oled ekrana geçince bi tık iyi geliyor ama çok da farkı yok gibi tekrar ips e geçince daha anlaşılıyor farkı ama siyah renk hariç göze batacak bi tarafı yok bence

Goffu

Üyecik
Renk tonları ciddi fark ediyor, alışmakda zaman alıyor ama eğer iyi bir ips ise renk doğruluğu, çözünürlük vs belli bir kalite hisside veriyor. Siz hangi cihazdan hangisine geçeceksiniz mesela (?) bu da önemli ips var ips var, ltpc var, amoled var, süper amoled var, p/oled var bu gider. Birde sizin beğeniniz vs yapınızda buna müsait mi ben mesela süper amoled severim ama kaliteli bir ips'den sonra yadırgayabilirim. Yani ikisi arasında geçişlerde çift yönlü bir alışma süreci yaşarsınız aslında.
Hepsi super amoled di sıkıntı da burda renkleri aşırı patlatıyor ips e geçsem alışabilir miyim bilmem

Leand

Profesör
Hepsi super amoled di sıkıntı da burda renkleri aşırı patlatıyor ips e geçsem alışabilir miyim bilmem
Aşırı kontrastlı istemiyorsan geçebilirsin tabi ama siz bilirsiniz dandik bir ips ise en dandiği olur, gerçi şimdi pek fazla yok öyle şeyler. Hangi cihazı düşünüyorsunuz ve şimdiye kadar kullandıklarınız nelerdi?

Goffu

Üyecik
Aşırı kontrastlı istemiyorsan geçebilirsin tabi ama siz bilirsiniz dandik bir ips ise en dandiği olur, gerçi şimdi pek fazla yok öyle şeyler. Hangi cihazı düşünüyorsunuz ve şimdiye kadar kullandıklarınız nelerdi?
İlk galaxy s5 sonra reeder p10s sonrada c7 pro almıştım hepsi Super Amoled

Leand

Profesör
Peki şuan hangi model düşünüyorsunuz yada ne kadarlık fiyat olarak?

Leand

Profesör
Yok hocam yanlış anladınız siz yeni cihaz almayı düşünmüyormusunuz?

Leand

Profesör
Düşünüyorum meizu 16 ama tasarımı hiç hoşuma gitmiyor
Meizu 16 süper amoled, alternatif olarak pocophone f1 filanda alabilirsin yada kamera kalitesinden az kısıp meizu x8'de alabilirsin ips güzel ekranı var fiyat ciddi bir fark var arada 2400-1900:500tl meizu 16 daha pahallı işlemci aynı daha f/p bir cihaz x8.
Siz sd710 işlemcili düz 16'yı kastediyorsunuz değilmi? Birde pahallı model var 16th 3200tl olan sd845'li karıştırmayayım.

Goffu

Üyecik
Meizu 16 süper amoled, alternatif olarak pocophone f1 filanda alabilirsin yada kamera kalitesinden az kısıp meizu x8'de alabilirsin ips güzel ekranı var fiyat ciddi bir fark var arada 2400-1900:500tl meizu 16 daha pahallı işlemci aynı daha f/p bir cihaz x8.
Siz sd710 işlemcili düz 16'yı kastediyorsunuz değilmi? Birde pahallı model var 16th 3200tl olan sd845'li karıştırmayayım.
Evet 710 lu

Leand

Profesör
Peki sizin için sadece ekranmı önemli mesela mi8 ve asus zenfone 5z 2800/2900 aralığında bulunuyor ve canavar gibi cihazlar tek sıkıntıları garanti olayı kötü ithalatçı onuda dışarda serviste yaptırabilirsin ücretiyle zaten garanti çoğu şeyi karşılamıyor ve kronik cihaz problemi denk gelirse servis sıkıntı çıkarırsa 2yıl içinde thh'dende faydalanabilirsiniz güzel bu iki model. Onun dışında uygun modellerden poco f1, honorplay ve meizu x8'de önerebilirim. Siz isterseniz telefon önerileri bölümüne nasıl cihaz istediğinizi, ne kadarlık olsun vs istediğiniz tüm kriterleri yazın.
Ne kadar açıklayıcı olursanız o kadar istediğiniz tarz konusunda fikir sahibi olunur ona göre üye arkadaşlar yardımcı olurlar.

Goffu

Üyecik
Peki sizin için sadece ekranmı önemli mesela mi8 ve asus zenfone 5z 2800/2900 aralığında bulunuyor ve canavar gibi cihazlar tek sıkıntıları garanti olayı kötü ithalatçı onuda dışarda serviste yaptırabilirsin ücretiyle zaten garanti çoğu şeyi karşılamıyor ve kronik cihaz problemi denk gelirse servis sıkıntı çıkarırsa 2yıl içinde thh'dende faydalanabilirsiniz güzel bu iki model. Onun dışında uygun modellerden poco f1, honorplay ve meizu x8'de önerebilirim. Siz isterseniz telefon önerileri bölümüne nasıl cihaz istediğinizi, ne kadarlık olsun vs istediğiniz tüm kriterleri yazın.
Ne kadar açıklayıcı olursanız o kadar istediğiniz tarz konusunda fikir sahibi olunur ona göre üye arkadaşlar yardımcı olurlar.
Poco f1 düşünüyodum ama işte amoled ve ips olayınin bana sıkıntı cikartmiyacagindan
emin değilim

Leand

Profesör
Pocophone f1 ekranı çok beğeniliyor üzmez yani öyle soluk bir şey değil, tamam meizu16 ekran olarak daha iyi ama arada ciddi bir işlemci, video, batarya performansı farkı var + ön ve arka kamera + ses performansı poco'da daha iyi kesinlikle pocophone f1 alın derim güncelleme vs sıkıntısıda çekmezsin fiyat performansın en iyilerinden poco f1. Kasa konusuda iyi bir kılıf ve ekran koruyucu alırsın uzun yıllar kullanırsın hocam.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Lg v30+ ve mi8'de güzel yakın fiyatlarda.

Son düzenleme:
stat counter