F klavye

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
q klavyeye "alışanlar" aman alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyin,
12 yaşından küçüklerin önümüzdeki 10 yıl boyunca bilgisayar kullanacakken F klavyeyi bilsinler-kullansınlar yeter, bir kayıp kuşak q klavye kullandı der geçeriz....

orcnd

Dekan
string yazarken buraya yazdığımız gibi hepsini küçük yazmayacağız.

Hesaptaki seviyeniz yönlendiriliyor. Lütfen bekleyiniz.
Eğer yeni sayfaya yönlendirilmiyorsa, lütfen buraya tıklayınız.

gibi bir yazıda her cümle başında büyük harf için zaten shift kullanmak zorundayız.
F klavye sadece türkçe değil ingilizce yazmak için de Q klavyeye göre daha uygundur.
Aslına bakarsak afedersiniz k*çımızdan uyduracağımız herhangi bir klavye dahi Q klavyeye göre daha uygun olacaktır.
Çünkü Q klavyenin tarihine baktığımızda daktiloların hızlı yazılmasıyla çabuk bozulmasına önlem olarak en çok kullanılan harfler en zor yerlere konulmuş ve kombinasyonlar mümkün mertebe yazanı yavaşlatmak için geliştirilmiş ancak daha sonrasında bir şekilde standart olmuştur.
zaten bilimsel olarak f klavyenin düz yazılardaki başarısı ortada. hatta bu konudaki yarışmalarda da türk takımlarının f klavye ile başarılı sonuçlar aldığı söylenir hep.

fakat daha önce de söylediğim gibi programlamada kullanılan özel karakterler f klavyede 2. planda kalmış yerine türkçe harfler gelmiş. bu türkçe q klavyede de aynı şekilde.

örnek vermek gerekirse.
php kod yazarken
$this->obje->fonksiyon('parametre');
$dizi['asdsad']='asdasd';

bunu yazarken türkçe f klavyede altgr ve shift'i çok daha fazla kullanıyoruz. programlama sırasında da yazılanların çoğu böyle oluyor zaten.
string içine paragraf paragraf yazı yazıldığı durumlar biraz nadir.

xml'de ise durum çok daha sıkıntılı. türkçe f klavyede küçüktür ve büyüktür aynı tuştan çıkıyor. ingilizce klavyede ise farklı tuşlarda.
<html><head><title>
kodunu yazarken f klavyede aynı tuşa basarak çıkartıyoruz küçüktür ve büyüktür işaretini. çoğu zaman shift tuşuna ya yanlışlıkla basılıyor yada eli çekerken geç kalınıyor.
dolayısıyla hatalı yazmak oldukça mümkün hale geliyor.

sql de ise ` karakteri çok sık kullanılmakta yine f klavyede ötelenmiş durumda

= karkterinin bir tuşu olmaması küçük ama önemli bir ayrıntı. buda kod yazma hızına büyük etki ediyor.

Black_Mamba67

Üyecik
hem qwerty hem fgğıodr klavye kullanıyorum(ev - iş ) q klavyede en çok kullanılan harfler en zor yerlerdedir eski zaman daktilolarında hız sorunu olduğu için...F klavyeye alışınca q klavyeden çok daha hızlı yazabilirsiniz fakat kodlama ile uğraşıyorsanız zorlanabilirsiniz... 2klavyeyide 10 parmak kullanabiliyorum sadece pratik yapmak lazım...

engerex

Dekan
F klavye büyük bir çalışmanın sonucu. Kafadan uydurma bir şey değil. F klavye bulmak zor değil. Hatta F klavye ile satılan dizüstü mevcut. Özellikle Apple'ın ürünleri mevcut. Bulamazsanız çeşitli yıllar mevcut. Hazır stickerlar var. Üzerine tek seferde yapıştırıyorsunuz ve PC ayarlarından F klavyeyi seçiyorsunuz. Hatta arkadaşım Q klavyedeki tüm tuşları söküp F yapmıştı. :D

|SeYYaH|

Rektör
Q klavyenin tarihine baktığımızda daktiloların hızlı yazılmasıyla çabuk bozulmasına önlem olarak en çok kullanılan harfler en zor yerlere konulmuş ve kombinasyonlar mümkün mertebe yazanı yavaşlatmak için geliştirilmiş ancak daha sonrasında bir şekilde standart olmuştur.
ilk defa duydum ve şaşırdım cidden.
q klavye avukatları bu bilgiyi okumalı mutlaka.
ayrıca dünya klavye yarışlarında Türkiyeden f klavyeci yarışmacıların bu şampiyonayı adeta domine ettiğini ve nerdeyse her yıl şampiyon olduklarını ayrıca ifade etmeme gerek yok.

vimjunon

Asistan
Mesele alışmak. Mahkemelerde ki katip arkadaşların da F klavye ile ne kadar rahat ettiklerini biliyoruz. Q ile aynı hızı yakalamak mümkün değil. Zabıt katibi alımlarında 180 saniyede en az 90 kelime yazmanız istenir. Bursa Adliyesi Zabıt Katibi alımlarında elemanın biri 180 saniyede 280 kelime yazmıştı. "Ve, de, ki" gibi bağlaç ve kısa kelimelerind e total sayıma etkisini bir kenara bırakırsak adam 0,6-0,7 saniyede bir kelime yazmış oluyor. Hızı siz düşünün.

Herkes istediğini kullansın retoriğine katılmıyorum. Bazı şeyler kısıtlamalarla yaygınlaşır. Türkçe için daha uygun olan bir klavye teşvik -ve birazda zorlamayla- çok daha yaygın hale gelir. SDN Okuru haklı; bir kuşak q klavye kullandı" diyebilmek için bu değişikliğin hızlıca yapılması elzemdir. Q klavye devletin 90lı yıllarda basiretsiz davranmasının sonucu olarak bugün bu kadar yaygındır. Bilgisayar evlerimize daha kolay girdiği günlerde üretici ve dağıtıcılara F klavye zorunluluğu koşulsaydı, bugün Q'dan vazgeçemem diyenler F klavyeyle yaşıyor olacaklardı.

AliA

Guru
Onursal Üye
Lisedeyken daktilo derslerinde hızlı yazma konusunda okul birincisiydim. :p

F klavye candır. Ama Q klavye F klavye kavgası boşuna. İsteyen istediğiyle rahat etsin, yazsın.

İkisine de alışığım ben.

|SeYYaH|

Rektör
Mesele alışmak. Mahkemelerde ki katip arkadaşların da F klavye ile ne kadar rahat ettiklerini biliyoruz. Q ile aynı hızı yakalamak mümkün değil. Zabıt katibi alımlarında 180 saniyede en az 90 kelime yazmanız istenir. Bursa Adliyesi Zabıt Katibi alımlarında elemanın biri 180 saniyede 280 kelime yazmıştı. "Ve, de, ki" gibi bağlaç ve kısa kelimelerind e total sayıma etkisini bir kenara bırakırsak adam 0,6-0,7 saniyede bir kelime yazmış oluyor. Hızı siz düşünün.

Herkes istediğini kullansın retoriğine katılmıyorum. Bazı şeyler kısıtlamalarla yaygınlaşır. Türkçe için daha uygun olan bir klavye teşvik -ve birazda zorlamayla- çok daha yaygın hale gelir. SDN Okuru haklı; bir kuşak q klavye kullandı" diyebilmek için bu değişikliğin hızlıca yapılması elzemdir. Q klavye devletin 90lı yıllarda basiretsiz davranmasının sonucu olarak bugün bu kadar yaygındır. Bilgisayar evlerimize daha kolay girdiği günlerde üretici ve dağıtıcılara F klavye zorunluluğu koşulsaydı, bugün Q'dan vazgeçemem diyenler F klavyeyle yaşıyor olacaklardı.

kesinlikle katılıyorum. zorlama olmadan milletin alışkanlıklarını değiştirmek zor.
mesela eğer ki devlet pc ve laptoplarda f klavye zorunluluğu getirse, ve q klavyeli ürün bulmak imkansız hale gelirse en fazla 2-3 yıl içinde herkes buna tereddütsüz alışmış olur.

7.43

Dekan
F klavye treni kaçtı bence. Buradan sonra dönüş çok zor. Bir arkadaşın dediği gibi bilgisayarın yaygınlaştığı zamanlarda devlet el koymalıydı buna. Şimdiden sonra okullara F klavye göndermenin çok anlamı yok.

F klavyeyi 1-2 hafta mecburen kullanmak zorunda kalmıştım ve 1 hafta içinde harflerin yeri öğrenilebiliyor. Türkçe yazı yazmak müthiş kolay. Q klavye tam bir eziyet; ama ne yaparsın ki mecburiyetten Q'ya dönüş yaptım.

|SeYYaH|

Rektör
F klavye treni kaçtı bence. Buradan sonra dönüş çok zor. Bir arkadaşın dediği gibi bilgisayarın yaygınlaştığı zamanlarda devlet el koymalıydı buna. Şimdiden sonra okullara F klavye göndermenin çok anlamı yok.

F klavyeyi 1-2 hafta mecburen kullanmak zorunda kalmıştım ve 1 hafta içinde harflerin yeri öğrenilebiliyor. Türkçe yazı yazmak müthiş kolay. Q klavye tam bir eziyet; ama ne yaparsın ki mecburiyetten Q'ya dönüş yaptım.
7.42 haklısın aslında, ama ben Atatürk'ün yaptığı harf inkilabı gibi bir inkilabla ancak çözülebileceğine inanıyorum bu işin.
hani çok sevimli gelmiyor belki, ama milleti bir anda bıçak gibi dönüştürmenin başka yolu yok gibi gözüküyor. :)

St. Benoit

Profesör
Memur anne ve babaya sahip olduğum için eskiden evimizdeki bilgisayar F klavyeydi. O yüzden ilk F klavye öğrenmişimdir. O yüzden 2 klavyeye de hakimiyetim iyidir.

karacaerc

Profesör
Klavyelerin dile göre şekillenmesi gerekir! F klavye, türkçe kelimelerin yazmını kolaylaştırmak adına sık kullanılan harfleri uygun yerlere koymuştur. Aynı şey ingilizce için de geçerlidir. Eğer ingilizce yazıyorsan Q klavyede çok rahat yazarsın, işin temeli bu değil mi? Peki bizde ne oldu? Dil klavyeye göre gelişti! Kısaltmalar falan felaket oldu zaten ama zor yazdığımız kelimeler de bizden hepten uzaklaştı. Neticede şuanki kullanımımız Q klavye için oturdu. Bugün çıkıp F klavyeye geçsek yine de bir şey değişmeyecek, tuşların yerine alışacağız ancak dilimiz eskisi gibi olmayacak... Kısacası, artık çok geç!

engerex

Dekan
evet, bu konuda haklısınız. en büyük sorun laptoplar. bugün f klavyeli bir laptop bulmak neredeyse imkansız gibi.
O kadar da değil.
Masaüstü PC'de F klavye bulamama gibi bir şey söz konusu değil. İstediğin modelde yoktur bu zaten ayrı bir konu. Bazı oyuncu klavyelerinde Türkçe Q klavye bile yok.
Apple: Tüm ürünlerinde sipariş sırasında F/Q klavye seçimi yapabiliyorsun. MacBook, Pro, Retina hepsinde. Şuradan bakabilirsin.
Diğer markalar az modelde olsa bile sunuyorlar.
Dizüstü klavyesini sonradan F ile değiştirebiliyorsun.

EropaKING

Profesör
Ben de bir Q klavyeciyim.. Ama bildiğim kadarı ile Dünyanın, klavye ile en hızlı yazma rekorları hep F Klavye kullanan bizim elemanlardan çıkıyor. Çünkü F klavye bilimsel istatistikler, harflerin kullanım sıklığı gibi kriterler göz önüne alınarak tasarlanmış bir klavye türü.

Yanlışsam düzeltin.. Sallamış gibi olmayalım :)

|SeYYaH|

Rektör
Ben de bir Q klavyeciyim.. Ama bildiğim kadarı ile Dünyanın, klavye ile en hızlı yazma rekorları hep F Klavye kullanan bizim elemanlardan çıkıyor. Çünkü F klavye bilimsel istatistikler, harflerin kullanım sıklığı gibi kriterler göz önüne alınarak tasarlanmış bir klavye türü.

Yanlışsam düzeltin.. Sallamış gibi olmayalım :)

yo yanlış değilsin abim, dediklerin aynen doğru.
dün harf inkilabı ile bizi kökümüzden koparanlar bunu yeterli bulmadılar ki, dilimize, kültürümüze göre uyarlanmış klavyemizi de aldılar elimizden. dilimizi kuşa çevirdiler.

kim ne derse desin bu gerçek hiçbir zaman değişmez.

REDFOKS

Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ
yo yanlış değilsin abim, dediklerin aynen doğru.
dün harf inkilabı ile bizi kökümüzden koparanlar bunu yeterli bulmadılar ki, dilimize, kültürümüze göre uyarlanmış klavyemizi de aldılar elimizden. dilimizi kuşa çevirdiler.

kim ne derse desin bu gerçek hiçbir zaman değişmez.
Cümlelerin arasına faklı manalar sıkıştırılmış olunca susayım karışmayayım diyorum ama olmuyor. Harf inkilabı ile kökünden kopmak ne demek ? sonrada yetinmemiş F klavyeyi de q yapmışlar ki dilimizden kültürümüzden kopalım.

Neyin amacıdır bu bi anlasam!!

Ancak Q klavye standardı ne İngilizce ne de başka bir dile uygun olarak geliştirilmiştir. Sholes, icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını fark eder. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.
Alın size q klavyenin aslı astarı

http://tr.wikipedia.org/wiki/Q_klavye

7.43

Dekan
Cümlelerin arasına faklı manalar sıkıştırılmış olunca susayım karışmayayım diyorum ama olmuyor. Harf inkilabı ile kökünden kopmak ne demek ? sonrada yetinmemiş F klavyeyi de q yapmışlar ki dilimizden kültürümüzden kopalım.

Neyin amacıdır bu bi anlasam!!
Osmanlı'nın dilimizin canını okuyup milletin büyük kısmını cahil bırakmasına kimse bir şey demez. Arap abecesi Türkçe'ye uygun değilken kabul edilmesine kimse karşı olmaz. Neden ki?

stat counter