Bor madeninden deterjan ürettik

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

daimy2017

Üyecik
Bordan deterjan zaten üretiliyordu ama bir deterjan sırf bordan üretiliyor diye bu onun daha iyi ve avantajlı olduğu anlamına gelmez. Piyasada başarı sağlaması ve tüm dünyada satılabilmesi gerekiyor ki ülkeye bir katma değer yaratabilsin.

Elbruz46

Rektör
Piyasada nasıl başarılı olacak?
Sen almazsan ben almazsam teyzeler kokuya öncelik verirse?

Yerli piyasada başarılı olması bile önemlidir.
İthal ürün yerine kullanıldığında bu dış ticaret açışımızın kapanmasında bir kalem olur.

lotusadana

Asistan
ABC markası Başer Kimya tarafından 30 yıldır Osmaniye Bahçe ilçesinde üretilmektedir.

Bizim evde çıktığı günden bu yana Etimatik kullanıyoruz. Sadece siyahlarda farklı deterjan kullanıyoruz. Bor yani boraks tabanlı olanlar renk solması yapıyor.

Boraks aynı asitten türese de asit borik denilen maddeyle farklıdır. Ortak yönleri ağır metalleri tutmasıdır. Bu nedenle başta Al olmak üzere alzaymıra neden olan ağır metal zehirlenmelerine karşı kullanım çalışmaları var.
Bu hastalık riski bulunanlar önlem olarak hergün 1 çay kaşığı asitborik içiyor. Ben de 3-4 ay önce Mg zehirlenmesi yaşadım. O zaman bir süre kullanmak zorunda kaldım.

ABC markası Başer Kimya tarafından 30 yıldır Osmaniye Bahçe ilçesinde üretilmektedir.

Bizim evde çıktığı günden bu yana Etimatik kullanıyoruz. Sadece siyahlarda farklı deterjan kullanıyoruz. Bor yani boraks tabanlı olanlar renk solması yapıyor.

Boraks aynı asitten türese de asit borik denilen maddeyle farklıdır. Ortak yönleri ağır metalleri tutmasıdır. Bu nedenle başta Al olmak üzere alzaymıra neden olan ağır metal zehirlenmelerine karşı kullanım çalışmaları var.
Bu hastalık riski bulunanlar önlem olarak hergün 1 çay kaşığı asitborik içiyor. Ben de 3-4 ay önce Mg zehirlenmesi yaşadım. O zaman bir süre kullanmak zorunda kaldım.
geçmiş olsun Mg ne ki?m magnezyum mu?

lotusadana

Asistan
geçmiş olsun Mg ne ki?m magnezyum mu?
Sağolun. Evet. Kalsiyumu baskılamak için Mg seviyesini yüksek tutmam gerekiyor. Olması gerektiğinden fazla olunca sorun çıktı. Bu arada içeceklerdeki fruktozun parçalanması için (bertaraf edilmesi) Mg harcanıyormuş. Böylece kısa sürede kontrol altına aldım. 3 ay sürdü ki çok makul bir süre.

lotusadana

Asistan
Etibor reterjanların ham maddesi olan boraksı da saf olarak satıyor. Kendi deterjanını yapmak isteyenler alıp deneyebilir. 25 ve 50kg paketleri aktarlar açık satıyorlar.
Ben bulaşık deterjanı yapmak için alıyordum. Sonra hazır yapılmışı çıktı.

daimy2017

Üyecik
Kimyasallardan arındırılmış deterjanlar zaten yıllardır var. Bitkilerden yapılan deterjanlar kullanılıyor yurt dışında yıllardır ve bu bordan daha sağlıklı ve daha çevreye saygılı (bor nihayetinde bir maden, kimyasal bileşimlerden oluşuyor ve çevreye zararı yok diyen kim?). Burada demek istediğim bor madeninden deterjan üretmek bir "başarı" değil (borla çalışan teknolojik bir şey değil bu, sıradan bir deterjan ve zaten batıda bunun daha iyi müadilleri var, yani dünyaya pazarlayamazsın ve ülkeye bir katma değer katmaz, yani bir döviz getirisi bile olmaz).

PARAzitCELL

Profesör
65299

Boron'un bunlardan farkı nedir? Bir de renkliler ve beyazlar için ayrı ayrı satılmasına rağmen her yerde yoktu... İnşaALLAH bu sefer tüm çeşitleri ve uygun fiyatlı olarak satılıyordur.

Elbruz46

Rektör
Kimyasallardan arındırılmış deterjanlar zaten yıllardır var. Bitkilerden yapılan deterjanlar kullanılıyor yurt dışında yıllardır ve bu bordan daha sağlıklı ve daha çevreye saygılı (bor nihayetinde bir maden, kimyasal bileşimlerden oluşuyor ve çevreye zararı yok diyen kim?). Burada demek istediğim bor madeninden deterjan üretmek bir "başarı" değil (borla çalışan teknolojik bir şey değil bu, sıradan bir deterjan ve zaten batıda bunun daha iyi müadilleri var, yani dünyaya pazarlayamazsın ve ülkeye bir katma değer katmaz, yani bir döviz getirisi bile olmaz).
Bardağın her zaman boş kısmına bakmayın.

Diyelim döviz getirisi olmasın.

İthal olarak ülkeye giren ya da Türkiye’de üretilae dahi yabancı firmaların alan markaların satışını azaltaması ile yurt dışına çıkan dövizin azalması bir katma değer değil midir?

Muhalifliğin de suyunu çıkarmamak lazım.

lotusadana

Asistan
Ekli dosyayı görüntüle 65299
Boron'un bunlardan farkı nedir? Bir de renkliler ve beyazlar için ayrı ayrı satılmasına rağmen her yerde yoktu... İnşaALLAH bu sefer tüm çeşitleri ve uygun fiyatlı olarak satılıyordur.
Boronu bugün gördüm. 4kg olduğunu fark ettim. Etibor 5kg 27tl boron 4kg 23tl
Birim fiyat aynı ama göreceli olarak boron ucuz havası veriyorlar.
Kısacası yok birbirinden farkları.

|SeYYaH|

Rektör
Boronu bugün gördüm. 4kg olduğunu fark ettim. Etibor 5kg 27tl boron 4kg 23tl
Birim fiyat aynı ama göreceli olarak boron ucuz havası veriyorlar.
Kısacası yok birbirinden farkları.
Bu genel olarak nerelerde satılıyor merat ettim, normal temizlik maddesi satanlarda oluyor mu yoksa AVM türü yerlerde mi satılır acaba?

stat counter