Bir tanrı neden sonsuza kadar cehennemde yakar?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

root61

Profesör
Azap içinde de yaratılabilirdik! Doğar doğmaz mesela ama bir hayat içindeyiz sınav için işte öyle ki o Allahın Dinine Peygamber ine Kitabına sarılmalıyız ki o acıkli azap günü merhametine nail olalım. Hani diyoruz ya Bismillahirrahmanirrahim
Rahman ve Rahim (olan* )Allahü Teala Koruyan Esirgeyen, bağışlayan ALLAH ın adıyla

burada Merhamet var yani ALLAH azap etmiyor kul nefsine zulmediyor, Şeytana uyuyor karşılığında tehdit ediyor hesaba çekeceğim diyor hatta ecir vereceğim diyor, ümitsizliğe düşme diyor ( Allah beni affetmez gibi haşa ) tövbe ile tekrar kapı açıyor ve bütün bunları haber veriyor ( Kuranı Kerim ve Peygamberi ile )
Allahu Teala nın herşeyi ezel de bilmesi
cebir koşmuyor bizlere
İyi var kötü var
Doğru var Yanlış var
Bırak 3 yanlışı 1000 yanlışın olsa doğrular gitmiyor.
Her sevaba iyi amele bire on sevap veriyor
Melekler Yatsıya kadar işlenen günahları yazmıyor bekliyor akabinde sevap işlenirse sevaba ceviriyor.
Bu Merhamet değil de nedir?

Hiç bitmeyen azap ile gözlerimizi açabilirdik. Allaha böyle bir şey isnad etmek o ateşte yanmaktan daha kötü. Allah yakıyor demeye gelir bu iş.
Allah cümlemize hidayet versin.

* Allahü Teala tüm beşeri isnadlardan ,noksanlıklardan,yakıştırmalardan münezzehtir.

Son düzenleme:

DarKeN

Profesör
Bşr yaratıcı neden hem kusurlu varlıklar yaratıp, sınav yaptığını söyleyip, aynı zamanda özgür olduğumuzu da bildirip sonsuza kadar cehennemde yakmak ister? Bunun tanrıya bşr yararı yok ki, hatta yaratmaya bile ihtiyacı yok. Bizim bile ona ihtiyacımız yok, çünkü yaratmasaydı zaten yoktuk, varlığımzdan haberdar bile değildik. Yaratmasaydı daha yararlı olmaz mıydı?
Dostum bu tamamen bir inanç meselesi, dogmatik yani deney yaparak yada akıl yürüterek bir sonuca varabileceğini düşünme. İnanırsın yada inanmazsın bunun bir ortası yok ve sorularına hiç kimsenin tatmin edici bir cevap verebileceğini bekleme. Tartışmaya açık konular değildir dini konular bence insanın kendi içindedir. İnanırsın yada inanmazsın

Bşr yaratıcı neden hem kusurlu varlıklar yaratıp, sınav yaptığını söyleyip, aynı zamanda özgür olduğumuzu da bildirip sonsuza kadar cehennemde yakmak ister? Bunun tanrıya bşr yararı yok ki, hatta yaratmaya bile ihtiyacı yok. Bizim bile ona ihtiyacımız yok, çünkü yaratmasaydı zaten yoktuk, varlığımzdan haberdar bile değildik. Yaratmasaydı daha yararlı olmaz mıydı?
Hem ateistim diyorsun hem onu VAR kabul ederek konuşuyorsun.

Bunlar hem Allah'ın varlığına inanmazlar ama gece evde tek başlarına kalınca cinlerden, ruhlardan ve karanlıktan korkarlar, onların varlığına inanırlar.
Kardeş iyi misin? Cinleri, şeytanları, melekleri bile yok sayıyoruz. Bunların hiçbir kanıtı yok, çünkü müslümanların uydurmaları. Biz gerçek bilime inanırız, safsatalara değil. bir insana tanrıdan kitap inmesi; fantastik filmlerden farksız. Geçen haftaya kadar islama inanırdım ama okuyunca bi insan tarafından yazılmış olmasına karar veridm. Forum full cahil, kitabı açıp okumaktan aciz dolu bir de bu kişiler benim inancıma laf yetiştiriyor. Bize göre yok ve inancı olanlara bunun olmadığını savunuyorum. Peki siz de aynısını yapmıyor musunuz? Ben bu forumdaki kişileri zeki ateist ve akıllı insanlar sanardım. Ama benim gibi birisini bulamamam beni üzdü. Yazık bu masallara inanarak hayatınızı kısıtlayın, ben ksııtlanmamayı seçerim. Size de öneririm. İslamcılar gibi zorlayamam.

Ayrıca tanrı var ise; bu Allah diye inandığınız bir tanrı değil; adaletli, kusursuz, kurana bağlı olmayan ve eşit yaratan bir tanrı olurdu. Sınavda değiliz, evrim ile son hale geldik. Dahası da var, evreni düzenli olarak görmemizin nednei basit; evren bu hale gelene kadar biröok evreden geçti, hala da geçmeye devam ediyor. Aynı canlı varlıkların evrimleşmesi gibi gezegenler de evrilerek bu hale geldi. Dünya bşze değil, bşz dünyaya uyum sağladık ve şuanki bize düzenlyimiş gibi geliyor. Maymundan gelme olayı iae yanlış, maymunlarla ortak atadan geliriz

Ayrıca burası kuran bile okumayan terör dini islamcılar kokuyor. Hakaret değil, gerçekler. Sizin din ile aklınız sulanıyor, ama emin olun siz de ilerde dinlerin yalan olduğunu savunacaksınız. Eğer akıllıysanız tabii. Ha yok ben aklımı kullanmamayı seçerim derseniz siz bilirsiniz. Kaybedecek bir şeyiniz yok nasıl olsa. Ama ben uyandırayım dedim. Dinler uydurma olduğunu kanıtlayamayacağız. Gerçek olduğunu da sadece kitaplarını okuyarak akla uygun mu değil mi anlayabilirsiniz.

Kardeşim benim açıklayayım hemen, dünya ilk oluşurken big bang patlamasıyla birçok evreden geçer, ilkte tamamen yanan topraklar falan var, belli süreçten sonra her yer su olmaya başlar ve atmosfer de gaz bulutlarının evrimleşmesi ile oksijenş sağlar. İlk canlılar sudan çıkar. Su da ki oksijene uyum sağlarlar falan. Yani ortak ata sudan grlir. Pratozoan dediğimiz bir canlıdan gelir bütün canlılar.
Maymunlara ortak ata nereden geldi? Dünya nereden geldi, kim yarattı?

Geçen haftaya kadar islama inanırdım ama okuyunca bi insan tarafından yazılmış olmasına karar veridm.
Neyi okudun, ne kadar okudun da seni vazgeçirdi sorabilir miyim yeğenim? Hani ben takriben 40 yıldır okuduğum halde dinimin binde birini öğrenemediğim halde sen bu kadar çabuk neyi öğrendin, neyi çözebildin çok merak ettim doğrusu. :) Mesela basit bir misal vereyim, sadece hanefi fıkhı üzerine dünya üzerinde yazılı tam 25 bin cilt eser vardır, ya bundan başka yüzlerce konu üzerinde yazılmış milyonlarca cilt kitap? Şimdi sen bütün bunları okudun, inceledin ve müslümanlıktan çıkmaya karar verdin öyle mi? Hadi güle güle yeğenim, yolun açık olsun, neyleyim nasibin yok. :)

Bigbang'i kim yarattı :D Biri gazını mı kaçırmış bari...
Knk şimdi bigbangin olmasını sağlayaj bşr enerji var, buna kimisi allah der, kimisi zeus der, kimisi bilmem ne der. Asıl mantıklı oşan eğer bir dine inanıyosan, dinlerdeki mantığı bulmak için kuranı okumalısın. Tefsir falan elleme. Çünkü kaynağı Allahın kulları, yani insanlar. Sen tanrıdan geldiğine inandığın bu kuranı bşr oku, mantıklı geliyorsa inan, ya da inanma sen bilirsin. Bak biz dindarlar gibi zorlamıyoruz. Sadece okumanı öneriyorum. Sonra karar ver, bana de ki evet haklısın kuran çelişkilerle dolu. Apaçık diye indirilen kitabı oku. Kusursuz diyr nitelendirilen bir tanrı var ise bu mantıklı geliyor ise ve bu tanrının kendisinden sonsuz küçüklükte olan insanları önemseyip hatta erkeklerin seksini önemseyip kurallar koyuyorsa, o tanrı sonusz güçlü dğeil, yarım akıllı kötülüklerden zevk alan bşr tanrı figüründen farkı yoktur. Çelişkiler fazlasıyla var
Okusan neden biz inanmıyoruz anlayabilirsin, çünkü ben de zamanında kuran kursuna bile gitmiştim, ebn de araştıran birisydim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Neyi okudun, ne kadar okudun da seni vazgeçirdi sorabilir miyim yeğenim? Hani ben takriben 40 yıldır okuduğum halde dinimin binde birini öğrenemediğim halde sen bu kadar çabuk neyi öğrendin, neyi çözebildin çok merak ettim doğrusu. :) Mesela basit bir misal vereyim, sadece hanefi fıkhı üzerine dünya üzerinde yazılı tam 25 bin cilt eser vardır, ya bundan başka yüzlerce konu üzerinde yazılmış milyonlarca cilt kitap? Şimdi sen bütün bunları okudun, inceledin ve müslümanlıktan çıkmaya karar verdin öyle mi? Hadi güle güle yeğenim, yolun açık olsun, neyleyim nasibin yok. :)
Krdşm şu icatcılar, kullandığın birçok icatın sahipleri var ya, onların çoğu hristiyan, yahudi ve ateist. Yani anlatmak istediğim çok eser yazmak çnemli dğeül, bu inançlara mensup insanlar sizin kitabınızı okumamış da imama gelmemiş değilmmi size göre? Sen onların kitabını okuyup inandın mı? İnandıysan, inandım de. Çünkğ onlar da bşr sürü eser çıkarmış. 100 binlerce hrisityan eseri var kendi dinlerini haklı çıkarmak için. Eee, o kadar emek verilmiş.diye, bilimi inkar edip felsefe alanında lazım olacak safsatalara kafa yoramam. Çünkü akıllı değil, insani duygularla anca etkileyebilirsiniz. Ben felsefeye önem vermem ama keşke bilimsele önem veren bir kaynağınız olsaydı. Muhammed bilimsel bilgi bulamadığı için genelde aşk, frlsefi ve kadın erkek eşitsizliğine ve köleliği kitaba geçirmiş genelde hep kendi hayatından örnekler vermiş. Böyle evrensel deidğiniz kitspta kölelik sadece ksıtlanmış, kaldırılmalıymış ama yok ksııtlı sadece.

Son düzenleme:
Bu adamların hali şu misale benziyor:
Bütün âsâr-ı medeniyetle tekmil ve tezyin edilmiş, hâlî bir sahrada kurulmuş, yapılmış bir saraya; gayet vahşi bir adam girmiş, içine bakmış. Binlerle muntazam san'atlı eşyayı görmüş. Vahşetinden, ahmaklığından, hariçten kimse müdahale etmeyip, o saray içinde o eşyadan birisi, o sarayı müştemilatıyla beraber yapmıştır diye taharriye başlıyor. Hangi şeye bakıyor; o vahşetli aklı dahi kabil görmüyor ki, o şey bunları yapsın. Sonra o sarayın teşkilat proğramını ve mevcudat fihristesini ve idare kanunları içinde yazılı olan bir defteri görür. Çendan elsiz ve gözsüz ve çekiçsiz olan o defter dahi, sair içindeki şeyler gibi, hiçbir kabiliyeti yoktur ki o sarayı teşkil ve tezyin etsin. Fakat muztar kalarak, bilmecburiye, eşya-yı âhere nisbeten, kavanin-i ilmiyenin bir ünvanı olmak cihetiyle, o sarayın mecmuuna bu defteri münasebetdar gördüğünden, "İşte bu defterdir ki, o sarayı teşkil, tanzim ve tezyin edip bu eşyayı yapmış, takmış, yerleştirmiş." diyerek vahşetini; ahmakların, sarhoşların hezeyanına çevirmiş.

İşte aynen bu misal gibi; hadsiz derecede misaldeki saraydan daha muntazam, daha mükemmel ve bütün etrafı mu'cizane hikmetle dolu şu saray-ı âlemin içine, inkâr-ı uluhiyete giden tabiiyyun fikrini taşıyan vahşi bir insan girer. Daire-i mümkinat haricinde olan Zât-ı Vâcib-ül Vücud'un eser-i san'atı olduğunu düşünmeyerek ve ondan i'raz ederek, daire-i mümkinat içinde kader-i İlahînin yazar bozar bir levhası hükmünde ve kudret-i İlahiyenin kavanin-i icraatına tebeddül ve tegayyür eden bir defteri olabilen ve pek yanlış ve hata olarak "Tabiat" namı verilen bir mecmua-i kavanin-i âdât-ı İlahiye ve bir fihriste-i san'at-ı Rabbaniyeyi görür. Ve der ki: "Madem bu eşya bir sebeb ister, hiçbir şeyin bu defter gibi münasebeti görünmüyor. Çendan hiçbir cihetle akıl kabul etmez ki; gözsüz, şuursuz, kudretsiz bu defter, rububiyet-i mutlakanın işi olan ve hadsiz bir kudreti iktiza eden icadı yapamaz. Fakat madem Sâni'-i Kadîm'i kabul etmiyorum; öyle ise en münasibi, bu defter bunu yapmış ve yapar diyeceğim." der. Biz de deriz:

Ey ahmak-ul humakadan tahammuk etmiş sarhoş ahmak!

Başını tabiat bataklığından çıkar, arkana bak; zerrattan, seyyarata kadar bütün mevcudat, ayrı ayrı lisanlarla şehadet ettikleri ve parmaklarıyla işaret ettikleri bir Sâni'-i Zülcelal'i gör.. ve o sarayı yapan ve o defterde sarayın proğramını yazan Nakkaş-ı Ezelî'nin cilvesini gör, fermanına bak, Kur'anını dinle.. o hezeyanlardan kurtul!.. RN-Lem'alar/184

bigbangin olmasını sağlayaj bşr enerji var, buna kimisi allah der, kimisi zeus der, kimisi bilmem ne der.
Yani sen gittin Kur'an-ı Kerim'i okudun ve ucunun nereye vardığını bile bilmediğin bir inançsızlığa yöneldin öyle mi? Zeus ne ya? Bu enerji ne? Nereden gelmiş bunlar bana mantıklı bir açıklaman var mı bu konuyla alakalı olarak? Bu bahsettiğin enerjiymiş cartmış curtmuş kim sokmuş onları bu evrene? Ya da bu evren nereden çıkmış da onlar içine girmiş?

Krdşm şu icatcılar, kullandığın birçok icatın sahipleri var ya, onların çoğu hristiyan, yahudi ve ateist. Yani anlatmak istediğim çok eser yazmak çnemli dğeül, bu inançlara mensup insanlar sizin kitabınızı okumamış da imama gelmemiş değilmmi size göre? Sen onların kitabını okuyup inandın mı? İnandıysan, inandım de. Çünkğ onlar da bşr sürü eser çıkarmış. 100 binlerce hrisityan eseri var kendi dinlerini haklı çıkarmak için. Eee, o kadar emek verilmiş.diye, bilimi inkar edip felsefe alanında lazım olacak safsatalara kafa yoramam. Çünkü akıllı değil, insani duygularla anca etkileyebilirsiniz. Ben felsefeye önem vermem ama keşke bilimsele önem veren bir kaynağınız olsaydı. Muhammed bilimsel bilgi bulamadığı için genelde aşk, frlsefi ve kadın erkek eşitsizliğine ve köleliği kitaba geçirmiş genelde hep kendi hayatı
Yani sen gittin Kur'an-ı Kerim'i okudun ve ucunun nereye vardığını bile bilmediğin bir inançsızlığa yöneldin öyle mi? Zeus ne ya? Bu enerji ne? Nereden gelmiş bunlar bana mantıklı bir açıklaman var mı bu konuyla alakalı olarak? Bu bahsettiğin enerjiymiş cartmış curtmuş kim sokmuş onları bu evrene? Ya da bu evren nereden çıkmış da onlar içine girmiş?
Kardşeim bilinemez, herkes kendisine mantıklı olana inanıyor. Bu kadar basit. Evrenşn oluşmasını sağlayan etkenleri bilim adamları kesin bir şey söyleyemez. Çünkü bilim kesin değildir, deney ve teorilerle bağlantılıdır. O yüzden bigbangin oluşmasını bir tesadüfe bile bağlayabiliriz. Ayrıca tanrıya.da bağlayabiliriz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kusurlu oaln dinlere inanmak mantıksız, her dinin kaynağı insandır. Yaratıcıdan medet ummak bile acizliktir. Biz insanlar evrim sayesinde bu kadar gelişiğiz ve dünyanın sonuna kadar da evrimleşerek devam ediyoruz. Evrime inanmalısın kardşeim, yaşamın yasasıdır ve bu yasayı oluştursn şey yaşamun kendisidir. Bize verilenler tamamen tesadüftür ve küçücük olan maddenin içerisinde yer alan hücrelere bağlıdır.

Son düzenleme:
Bu evren olmasaydı, bu bigbang olmasaydı, bu gezegenler olmasaydı ve sen, ben, onlar olmasaydı bilim diye bir şey olmayacaktı. Bilim dediğin nedir ki? Bilim, olmuş bir şeyi gözle görülen, kağıt üzerine dökülebilen verilerle bir şeyleri kanıtlamaya çalışır (beynini kullanarak yapar bunu). Ayrıca dediğin gibi kesin olmak zorunda değildir, çünkü hiç bir zaman bilim yetmeyecek. Akıl ile üstesinden gelemeyeceğin, kanıt ile üzerine yorum yapamayacağın o kadar şey var ki şu evren denen yerde... Senin bilim dediğin sadece hayatın bir dalı. Burası bir kocaman bir orman dostum, ve sen bir ağacın ismi "bilim" olan küçücük bir dalında sallanıyorsun.

Ormana hoşgeldin. Keşfetmen gereken çok dal var. Fakat boş yere çabalama, hepsini tek tek inceleyip bir kanıya varacak kadar ömrün olmayacak... Kaderin cilvesi, ne yapalım. Belki de bir rüyadasın? İşte uyandığın zaman sorularının cevaplarının tam karşısında oturuyor olacaksın. Sana cevaplarının karşısında utancından yere bakmayacağın ve onca zaman peşinden koştuğun soru işaretlerinin karşısına geldiğinde dimdik bir şekilde bakabileceğin bir hayat diliyorum.

Her neye inanıyorsan ona emanetsin, ister Tanrı'na, ister bilime...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
stat counter