backup-apt - Ubuntu için apt-get yedekleme betiği

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


devman2002

Asistan
Katılım
21 Tem 2018
Mesajlar
253
Puanları
28
Konum
İstanbul/Kağıthane
Eğer benim gibi evinizde internet erişminiz yoksa ve 3G desteği olmayan 2G bir telefonla, 1gb 2gb gibi bir internet paketiyle yazılım programlamayı öğrenmeye çalışıyorsanız, ayrıca paketiniz bittiğinde belki 1 ay belki 3-4 ay internet erişiminizin olmayacağı malumsa, internette gördüğünüz her kaynağı veya yazılımı çevrimdışı okumak/kullanmak için indiriyorsunz.

Neden böyle bir şeyden bahsettim? Çok şükür artık sınırsız internet erişimim var. Ama yarın bir gün yine internetsiz kalmayı varsayarak ona göre işlemlerimi yapıyorum.

İşte backup-apt bu işlemlerden biri. Yukarda bahsettiğim gibi 2G bir hızla Ubuntu'ya uygulama kurmaya(indirmeye) çalışıyordum. 100-200mb lik bir dosyayı 5 saat sonunda indirebiliyordum. Herkes bilir ki Ubuntu kurulumundan sonra uygulama kurmak için şu komutu çalıştırmamız gerekir:

Kod:
sudo apt-get update
Ah..... Benim kabus komutum. Neden diyecek olursanız, 2G hızında kullandığım internet paketim bitiyor ve Ubuntu arızalandığı için yeniden kurulum yapmam gerekiyordu! Elbette o sırada internet erişimim olmadığı için tüm programları elle (.deb paketlerini kullanarak) kurarak bağımlılık cehennemine giriyordum.....

Bu konuda araştırmalar yaptım, bir iki denemem de oldu. Sonunda böyle bir kabuk betiği geliştirerek işin içinden sıyrıldım.

Peki bu betik ne işe yarıyor?

.deb paketlerini,
paket listelerini,
sources.list dosyasını,
sisteme ek olarak eklediğiniz PPA kaynaklarını yedekliyerek, sistemin yeni kurulumundan sonra "apt-get update" komutunu çalıştırmaya gerek kalmadan ve internet bağlantısı olmadan direk "apt-get install" komutuyla yedeklediğiniz uygulamayı yüklemeye yarıyor.

Betik:
 
Üst
stat counter