Aşkı Anlatma Sanatı Namaz

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


llavinya

Dekan
Onursal Üye
Katılım
9 Eki 2006
Mesajlar
7,970
Puanları
0
Aşkımın Acısı Namazla Diniyor Namazsız Dünyam Bana Zindan Oluyor Rabbime Namazla Kavuşuyorum Rabbim Sen Çok Seviyorum


Hiçbir ibadet huzur-u kalp ile yapılmaksızın ALLAH dergâhında kabul görmez.
Kalbin Hazır olmadığı namaza ALLAH nazar etmezEn Güzel Namaz Kılan Habibullah Deilmiydi ALLAHın En çok Sevdiği Kulu Deilmiydi İşte Bu Yüzden Ki; Namaz Aşkı ANlatma Sanatıdır. O Hüsnü Aşkın Sancısı ancak namazla Dinebilir Ancak Namazla Rahatlar Namaz Habibullahın ikinci davasıydı ilki putlara tapmakta olan halkın yüzünü halka çavirmek; Sen cana CAnansın Efendim. Ruhum Sensiz Huzursuz Huzurum Namazda İken Var
Yapılan ibadetler özelliklede kılınan günlük namazlar kalben ve bedenen tam bir teslimiyet ve yöneliş ile yapılmalıdır, aksi takdirde rahmet konusu olmayacağı, kabullük derecesinden düşeceği ve namaz kılanın ALLAH'ın lütfüne mazhar olmayacağı ehlibeyt hadisleri vasıtasıyla bizlere bildirilmiştir.

İbadetlerin iki temeli, iki esası bulunmaktadır, birincisi ihlâs ve ikincisi de huzur-u kalptir. Bunlar ne kadar mükemmel olursa ondaki üfürülmüş ruh o kadar temiz, saadet o kadar çok, rabbe doğru ilerleyiş o kadar hızlı ve melekuti sureti de o kadar nurani olacaktır. Nitekim amellerin mükemmelliği niyet, ihlâs ve kalbe bağlıdır, dış görünüm o kadar da önemli değildir. Dıştan güzel namaz kılan fakat ruhen yaratana yönelmeyene yüce ALLAH nazar etmez ve namazı da semaları aşarak yükselmez. Örneğin insan suresinde Hz. Ali (a.s) ve temiz ehlibeytin övülmesiyle ilgili ayetlerin nazil olmasının nedeni bir lokma ekmek verdikleri için değildir, amelin batını, onların samimiyeti ve nurani ciheti nedeniyledir.

Öyleyse ey aziz! Sende nasıl bir namaz kıldığını düşün, birde ehlibeytin nasıl namaz kıldıklarını öğren, bu husustaki hadisleri oku, konu üzerinde biraz düşün ve şu sonuca var ki ibadetler, özelliklede namaz ebedi yaşantımızda mutlu olmamız için en önemli faktördür. Mükemmelin mayası, yeniden doğuşun hayat sermayesidir. Yüce ALLAH şöyle buyurmuştur:

“Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar, namazlarında yanılgıdadırlar. Onlar gösteriş yapanlardır.” Maun süresi. Yine şöyle buyurmuştur: “Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir; Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler.” Muminun-1/2.

Namazda huşu içinde olmayan kişi iman ve kurtuluş ehli değildir, yüce ALLAH'ın hakkında “yazıklar olsun” dediği kimseye gerçekten yazıklar olsun. ALLAH Resulü’nden (s.a.a) şöyle bir rivayet nakledilmektedir: “ALLAH'a Onu görüyormuşçasına ibadet edin, siz onu görmeseniz de o sizi görmektedir.” Bu hadis kalbin hazır hale gelmesinin iki aşamasına işarete etmektedir: biri zatın veya isimlerin tecellisinde kalbin hazır olması, diğeri de ibadet edenin kendisini rububiyet makamında kalbinin hazır olması.

Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmaktadır: “Namaz vardır yarısı kabul edilir, namaz vardır üçte biri kabul edilir veya dörtte biri yahut onda biri kabul edilir. Namaz vardır paçavraya dönmüş elbise gibidir, bu namaz sahibinin suratına fırlatılır. Senin namazından, kalbinin hazır bulunduğu ve kabul ettiği miktardan başka bir neticesi yoktur.”

Hz. Ali'den (a.s) şöyle nakledilmektedir: “İbadet ve duasını ALLAH'a halis kılan, kalbi gözünün gördüğü ile meşgul olmayan, kulaklarının işittikleri sebebiyle ALLAH'ın zikrini unutmayan ve başkasına verilenden gönlü hüzünlü olmayan kişiye ne mutlu!”

İmam Bakır (a.s) buyuruyor: “ Hz. Ali b. Hüseyin (a.s) namaza durduğu vakit rengi değişirdi, secde ettiğinde ter boşalıncaya kadar başını kaldırmazdı” yine “ O hazret namaz kıldığında, bir yaprak gibi, rüzgârın hareket ettirdiği dışında hiçbir yeri hareket etmezdi.”

Demek ki namaz kılarken tamamen ALLAH yönelmeliyiz, ne vücudumuz ve ne de ruhumuz başka şeylerle meşgul olmamalı. Eğer kalp tamamen ALLAH'a yönelmiyorsa bunun nedeni insanın dünyaya çok bağlanmasından kaynaklanmaktadır, kalbi uğraşılar; dünya sevgisi ve kaygısının köklü olmasındandır. Eğer insan dünyayı kazanma kaygısı ve onun değersiz süsüne ulaşma arzusu içinde olursa bu ister istemez kalbi dünyaya yönlendirir, dünya onunla meşgul olanın meşguliyeti haline gelir ve dünyevi illerin birinden yüz cevirse bir başkasına yönelir.

Kalp sürekli olarak bir daldan diğer bir dala uçan kuş misalidir. Dünya ağacı kalbe dikilirse, kalp kuşu da onun dalları üzerinde gezinecektir. Eğer büyük bir cihad ile kalbinde bulunan dünya ağacını kökünden söküp atarsan, ancak o zaman kalp kuşun sükûna ulaşacaktır, mutmain olacaktır ve ruhun kemale doğru ilerleyecektir. Bunun için ilk olarak ibadet zamanlarında kalbi uğraşıları ve akla gelen şeyleri azaltmalı ve ibadetine, meşguliyetinin en az olduğu zamanları ayırmalıdır.

Kalbi uğraşılar azaltıldıktan sonra bedensel uğraşılarda azaltılmalıdır. Mesela namaz esnasında etrafa bakmamalı, sakalıyla oynamamalı, parmaklarını çıtlatmamalı, uyku bastırmasından, başkalarının sözlerine kulak kabartmaktan ve halı yahut seccadenin desenlerine dikkat etmekten kendisini kollamalıdır.

Esrar-ı Salât, Mirza Cevad Meliki Tebrizi
Çeviri : Zehranet
 

ashabulyemin

Profesör
Katılım
6 Ara 2008
Mesajlar
3,393
Puanları
0
Bir namaz ancak bu mükemmellikte anlatılabilir.
Ama
Bu yazıyı okuduğumuzda buram buram tasavvuf koktuğunu görmekteyiz.
O zaman ibadettede mükemmeliyete ulaşmak için bir yandanda tasavvufa yönelmeli.
İbadetin anlatılan gibi huşu içinde zevkle yapılabilmesi birazda buna bağlıdır.Tasavvufla aşkınız doruklara çıkacak inşaallah.
Bir insanın ulaşabildiği en üst mertebe Aşk ını bulabilmek için Allah[cc]ı araması onu bulduğunu zannettiğinde ise onun ulaşılmaz ve kendinin hiç olduğunu anlaması ve tekrar bu aşkı anlatabilmesi için mana aleminden tekrar halk içine gelmesidirki bu seyrusülüğün tamamlanmasıdır.(çok uzun bir mevzuu anlaşılması için böyle açıkladım.
İlavinya abla sen boş değilsin artık bizlere yol göstermeye başladın.Tasavvufa yönelmemizin ihtiyacını anladık Demekki artık reşahatleri risaleikudsiyyeleri okuyacağız.
Bu hızla birde bir bakarsın bir mürşidikamilin eteğine yapışırız el alırız inşaallah.
not:Birkaç yazıyla bizi kandırabileceğini düşünme.Şiir bölümü seni bizden çaldı güzel düşündürücü yazılarından mahrum etti.Kardeşlerin seni tekrar aramızda görmek istiyor
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
"Kıyam'da ne ekersen, secde de onu biçersin..."

Gönül Namazı.

Hangi akıl sana ere.
O akılı vursam yere,
SANKİ SENİ GÖRE GÖRE
Kılsam gönül namazımı.

İsrafil üfledi sur’u.
Göründü MUHAMMED nûr'u,
SECDEDEN RAHMÂN' A DOĞRU,
Kılsam gönül namazımı.

Göz yaşlarım aka, aka.
Aşk gönlümü yaka yaka.
ZÜL-CEMÂL'E BAKA BAKA,
Kılsam gönül namazımı.

Salih kullar seyran eder.
Hak kulunu hayran eder.
ŞEREF YÜCEL BAYRAM EDER.
Kılsam gönül namazımı.

Mavera da semah edip,
Secdelerde sabah edip,
BİR GÜNAHA "BİN AH" EDİP,
Kılsam gönül namazımı.

Zikrullah'ı ana ana.
Zikir kulu nur'a bana.
"HU" DİYEREK YANA YANA,
Kılsam gönül namazımı.

İster ağlat, ister güldür.
İster yaşat ister öldür.
CEHENNEMİN BİLE GÜL' DÜR,
Kılsam gönül namazımı.

Ben kulluk mu ettim sana?
Her ni'meti verdin bana.
BİR REKAT DA OLSA SANA,
Kılsam gönül namazımı.

EY! RAHMET'İ RAHMÂN ALLAH..
EY! HALIK-İ SÜBHÂN ALLAH.
DİYEREKTEN; ALLAH...ALLAH...
KILSAM GÖNÜL NAMAZIMI.

Şeref Yücel
 
Üst
stat counter