Anakarttan darboğaz yaşar mıyım ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

shaspreber

Üyecik
Merhabalar bugün aldığım bilgisayar elime ulaştı fakat anakartı gelince yanlış seçtiğimin farkına vardım anakarttan dolayı herhangi bir darboğaz yaşar mıyım yoksa beni biraz daha idare eder mi ?

Sistem

İşlemci :
Intel Core i7 8700 Soket 1151 - 8. Nesil 3.2GHz 12MB Önbellek 14nm İşlemci

Anakart
Asus PRIME B365M-K Intel B365 Soket 1151 DDR4 2666MHz VGA DVI HDMI Anakart

Ekran Kartı:
ASUS GeForce Dual RTX 2070 8GB OC GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

Ram :
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 Dual Kit Ram

Kasa :
Power Boost VK-G1030RGB USB 3.0

SSD:
SAMSUNG 1 TB PRO SATA

HDD:
SEAGATE 2 TB SATA 3.0

POWER SUPPLY:
Power Boost 750W 80 Plus GOLD Full Modüler 12cm Fanlı ATX PSU

Darboğaz sorunu olur mu ? Beni en azından ocak ayına kadar götürür mü fps drop yaşar mıyım ?

IMG-20190711-WA0007.jpg

Utkuversus

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!
Yönetici
Moderatör
Sistem fena değil iyi. Anakart ve PSU dışındakiler olmuş. Anakarttan darboğaz yaşanmaz ama merak etme.

met 35

Profesör
Anakartın mosfetleri soğutucuz olması yüzünden ,VRM aşırı ısınırsa,işlemcin boost hızlarına çıkamayabilir,hatta frekansda düşebilir,bi ihtimal.

ForeverPower41

Profesör
Darboğaz işlemcinin ekran kartının gücüne oranla düşük kalması olayıdır,yani anakartın darboğazla hiç bir ilgisi yok.
Çok para harcayıp güzel bir sistem almışsın,önerim anakartı iade edip güzel bi anakart alman olur.
Power Supply daha iyi seçilebilirdi.

Kasayı o şekilde dar alanda tutma,mümkünse masanın üstüne koy ki havadar bir alanda kalsın.Kasa masanun üstündeyken daha az ısınır.

shaspreber

Üyecik
Sistem fena değil iyi. Anakart ve PSU dışındakiler olmuş. Anakarttan darboğaz yaşanmaz ama merak etme.
Teşekkür ederim ocak ayında ikisini değiştireceğim.
PC zaten aşırı pahallı iade edip yeni bir tane al.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Darboğaz dediğin işlemcinin ekran kartına yetmemesidir.
Toptancıdan aldığım için iade şansım yok şuanlık.
Anakartın mosfetleri soğutucuz olması yüzünden ,VRM aşırı ısınırsa,işlemcin boost hızlarına çıkamayabilir,hatta frekansda düşebilir,bi ihtimal.
İşlemciyi oc yapmıcam zaten umarım frekans felan pek düşmez :)
Darboğaz işlemcinin ekran kartının gücüne oranla düşük kalması olayıdır,yani anakartın darboğazla hiç bir ilgisi yok.
Çok para harcayıp güzel bir sistem almışsın,önerim anakartı iade edip güzel bi anakart alman olur.
Power Supply daha iyi seçilebilirdi.

Kasayı o şekilde dar alanda tutma,mümkünse masanın üstüne koy ki havadar bir alanda kalsın.Kasa masanun üstündeyken daha az ısınır.
Şu anda iade edemem zaten ürünleri gayet iyi bir fiyata toptancıdan aldım ama ocak ayında kesinlikle anakartı güncellicem. Kasa emanet duruyor şuanda yeni masa gelince üste alıcam teşekkürler. Bu arada mesaj kutunuza bakar mısınız ?

Bu arada merak ettim kaç yıl boyunca kullanabilirsin o sistemi?
2 yıl maksimum 4 yıl rahatça oynarım diye düşünüyorum

ForeverPower41

Profesör
İşlemciyi oc yapmıcam zaten umarım frekans felan pek düşmez :)
O işlemci overclock olmuyor zaten fakat işlemci ne kadar serin çalışırsa kendi frekansını o kadar yükseltir,anakart vrmleri sıcak olursa frekansını artıramaz.
2 yıl maksimum 4 yıl rahatça oynarım diye düşünüyorum
Sistemin gayet güçlü eğer ultra ayar takıntın yoksa en az 5-6 sene götürür,"en az".

shaspreber

Üyecik
O işlemci overclock olmuyor zaten fakat işlemci ne kadar serin çalışırsa kendi frekansını o kadar yükseltir,anakart vrmleri sıcak olursa frekansını artıramaz.

Sistemin gayet güçlü eğer ultra ayar takıntın yoksa en az 5-6 sene götürür,"en az".
1080p medium oynamayı düşünüyorum ya da televizyona bağlarsam 2k medium oynarım.

met 35

Profesör
8700,RTX 2070 i,her şekilde besler. Yeterki anakarttan dolayı,turboboost hızlarına bi zarar gelmesin.

shaspreber

Üyecik
RTX 2070 2K için gayet uygun 1080P tavsiye etmem darboğaz olabilir,oyunları da neden Ultra da oynamıyorsun,taş gibi ekran kartı :D
Bilmiyorum alışkanlık eski bilgisayarımda hep mediumda oynuyorumdum ondan olabilir işte 1080p ultrada oynasam darboğaz yaşamam heralde :)
8700,RTX 2070 i,her şekilde besler. Yeterki anakarttan dolayı,turboboost hızlarına bi zarar gelmesin.
Nasıl bir zarar gelebilir pek bir bilgim yokda

VECTORRR

Profesör
Yasaklı
SSD'yi biraz düşürüp i9 9900k ve rtx 2080ti alabilir miydiniz yoksa aliexpressten mi topladınız?

SSD oyun performansına etki etmez fakat 1000TL vermişsiniz onun yerine başka şeylere verebilirdiniz render amaçlı değil ise fazla bir işe yaramaz.

ForeverPower41

Profesör
Nasıl bir zarar gelebilir pek bir bilgim yokda
Zarar derken işlemcin normalde örnek veriyorum 1 hızında çalışıyor,anakart iyi olursa kendini 2 hızında çalıştırabilir,fakat senin anakart pek iyi olmadığı için işlemcin kendisini sadece 1.5 ya da 1.25 ilerletebilir.(Sayısal değerleri kafamdan verdim,kolay anlaşılması açısından)

Bilmiyorum alışkanlık eski bilgisayarımda hep mediumda oynuyorumdum ondan olabilir işte 1080p ultrada oynasam darboğaz yaşamam heralde :)
met 35 darboğaz yapmaz dedi.
Ama o kadar güzel sistem almışsın madem mediumda oynayacaksın neden bu kadar yüksek bir sistem aldın,ben sana mediumda oynatacak sistemi 3500TL ye de toplardım :)Fulle grafikleri oyunun tadını çıkar,şimdi mediumda oynuyorsun ya daha ultranın tadını alamamışsın bir kere alınca bir daha mediumda dönmezsin zaten :D

shaspreber

Üyecik
SSD'yi biraz düşürüp i9 9900k ve rtx 2080ti alabilir miydiniz yoksa aliexpressten mi topladınız?

SSD oyun performansına etki etmez fakat 1000TL vermişsiniz onun yerine başka şeylere verebilirdiniz render amaçlı değil ise fazla bir işe yaramaz.
Sistemi aliexpressten toplamadım. Sistemi tanıdığım olan internet kafeci sayensimde topladım toptancıdan ürün aldığı için ürünler etiket fiyatından daha düşüğe geldi ve ssd yi 1 TB seçmemin nedeni elinde sadece bir tane kalmıştı ve 600 tl gibi bir fiyata bıraktı.

Zarar derken işlemcin normalde örnek veriyorum 1 hızında çalışıyor,anakart iyi olursa kendini 2 hızında çalıştırabilir,fakat senin anakart pek iyi olmadığı için işlemcin kendisini sadece 1.5 ya da 1.25 ilerletebilir.(Sayısal değerleri kafamdan verdim,kolay anlaşılması açısından)

met 35 darboğaz yapmaz dedi.
Ama o kadar güzel sistem almışsın madem mediumda oynayacaksın neden bu kadar yüksek bir sistem aldın,ben sana mediumda oynatacak sistemi 3500TL ye de toplardım :)Fulle grafikleri oyunun tadını çıkar,şimdi mediumda oynuyorsun ya daha ultranın tadını alamamışsın bir kere alınca bir daha mediumda dönmezsin zaten :D
Bakalım oyunları indirmeye başladım yarın ultra grafiğin bi tadına bakarım umarım :) Bir de hız olayı şu anda çok sıkıntı değil pek zorlucaklar şeyler yapmıyorum zaten ocakta iyi bir anakarta geçersem zaten tadından yenmez

met 35

Profesör
İşlemcin, zehir zemberek bi işlemci. :)
Bütün ayarları fulleyebilirsin.

Zarar olayı,forewerinde dediği gibi. İşlemcine bi şey olmaz Bi ihtimal,olması gerekenden düşük hızda çalışabilir Bu da oyun performansını biraz düşürür Bunu oyunlarda ,e.kartı kullanım yüzdesi ilede anlayabilirsin..Cinebench test puanları ile de.

Yalnız aklımda iken söylüyeyim. O işlemciyi stok soğutucu ile kullanma. Ya da ,sıcaklıklarına bi bak. Aşırı ısınmasın.:cool:

VECTORRR

Profesör
Yasaklı
Termal macun varken sıcaklık sadece bir ...

Keşke i9 9900k alsaydın çünkü şuan oyun performansı konusundaki en iyi işlemci ve çarpan kilidi yok. :D

stat counter