Açık liseye geçmeli miyim ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

IDAHO

Asistan
Evet net Anadolu üniversitesi hukuk fakültesini kazanmaya çalışıyorum bunun için kendimi sıkıya alıyorum zaten bunun bir çok araştırmasını yaptım eşit ağırlıktan giriliyormuş yani benim sözelden bir sıkıntım olmadığı için o bakımdan rahatım geometri ve matematik kısmı benim için şuan sorun bu yüzden açığa geçip eksik gedikleri tamamlayıp öyle girmek istedim sınava önümdeki hedef bir hayli büyük olunca çabasıda fazlasını gerektiriyor. Yani sözel de sıkıntım olmayacağı için sayısalı da koca bir yıl da tamamlayamıycak değilim. Telaşım bu yüzden olmuştu okul bana birşey katmadığı için üniversiteye de okuduğum liseden devam etmem hata olur bu yüzden açığa geçip hem zamandan kazanıcam hemde eksikleri tamalayacağım fikrindeyim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Evet çok doğru. Hani meslek olduğu için hocaları zaten bir süre sonra öğrencileri pek sallamıyor. Düzen zaten hiç yok. Sadece bölüm hocaları derslerini iyi anlatır diğerleri işi yapmış gibi görünüyor o kadar.
O zaman şöyle diyim şimdiye kadar bir planın olmadıysa, Hangi saatlerde daha verimlisin hangi saatlerde daha verimsizsin belirlemediysen direk açık liseye geçmek psikolojik savaşa götürebilir.. Meslek liseside olsa Anadolu liseside olsa okullar öğrenciyi bir düzene oturturlar.. Sınıfa gidersin sınıfta arkadaşların vardır yalnızlık çekmezsin dersler işlenir biter eve gidersin. Ders çalışan çalışır çalışmayan evde takılır dışarda takılır vs. Şimdi sen açık liseye geçersen bütün gün boş dostum. Ve çok iyi bir planlama yapman gerek ki bunun için iyi bir şekilde araştırma yapmalısın. Çok ciddi ve hataya yer olmayan bir sınav var karşında.. Bu aylarda özellikle çok hırslı olursun hızlı başlarsın çalışmaya ama Kasım Aralık aylarında moralin iyi değilse konu eksiklerin gözünde büyürse düşersin bırakırsın..Benim tercihim temel liseden yana olurdu.. .Temel liseler genellikle dershaneden dönme oldukları için bu senenin planlanması konusunda tecrübeliler... He temel liseler iyi olduğundan mı hayır berbat liseler.. Sen zaten sadece son sene gidiceksin..İstediğin zamanda gitmez evde çalışırsın.. Zaten puan sıkıntın olmaz dünyanın en kolay sınavlarını hazırlıyolar.. Sınava hazırlanmak bir nevide psikolojik bir sınavdır.. Bu sınavda sana öğretmenlerinin arkadaşlarının yardımı olucaktır...

NOT: Bence arkadaş çevrenide iyi seç çalışan hedefi olan arkadaşlarının yanında dur gerçekten çok etkiliyorlar... Evde ders çalışamıyorsan kütüphanelere git inan çok faydalı...

Son düzenleme:

Mr.Boo

Üyecik
ben de onu diyorum ya geç zaman kaybı her lise aynı fen liseainden tut.hoca parayı alır cebe atar olay bu.
Evet çok doğru. Hani meslek olduğu için hocaları zaten bir süre sonra öğrencileri pek sallamıyor düzen zaten hiç yok sadede bölüm hocaları derslerini iyi anlatır
O zaman şöyle diyim şimdiye kadar bir planın olmadıysa, Hangi saatlerde daha verimlisin hangi saatlerde daha verimsizsin belirlemediysen direk açık liseye geçmek psikolojik savaşa götürebilir.. Meslek liseside olsa Anadolu liseside olsa okullar öğrenciyi bir düzene oturturlar.. Sınıfa gidersin sınıfta arkadaşların vardır yalnızlık çekmezsin dersler işlenir biter eve gidersin. Ders çalışan çalışır çalışmayan evde takılır dışarda takılır vs. Şimdi sen açık liseye geçersen bütün gün boş dostum. Ve çok iyi bir planlama yapman gerek ki bunun için iyi bir şekilde araştırma yapmalısın. Çok ciddi ve hataya yer olmayan bir sınav var karşında.. Bu aylarda özellikle çok hırslı olursun hızlı başlarsın çalışmaya ama Kasım Aralık aylarında moralin iyi değilse konu eksiklerin gözünde büyürse düşersin bırakırsın..Benim tercihim temel liseden yana olurdu.. .Temel liseler genellikle dershaneden dönme oldukları için bu senenin planlanması konusunda tecrübeliler... He temel liseler iyi olduğundan mı hayır berbat liseler.. Sen zaten sadece son sene gidiceksin..İstediğin zamanda gitmez evde çalışırsın.. Zaten puan sıkıntın olmaz dünyanın en kolay sınavlarını hazırlıyolar.. Sınava hazırlanmak bir nevide psikolojik bir sınavdır.. Bu sınavda sana öğretmenlerinin arkadaşlarının yardımı olucaktır...

NOT: Bence arkadaş çevrenide iyi seç çalışan hedefi olan arkadaşlarının yanında dur gerçekten çok etkiliyorlar... Evde ders çalışamıyorsan kütüphanelere git inan çok faydalı...
Açıkşası temel liseyle ilgili bir bilgim yok diğerleriyle aynıdır diyerekten üstüne düşmedim hani şöyleymiş böyleymiş diye kulakdan dolma bir bilgimde yok nasıldır işleyisi bilemem bir katısı olur mu olmaz mı ama bana şuan en iyisi hangisi olucaksa onu seçmeye gayret ediyorum açık lisede de puanı eğer toplayamazsan bitiremezsin sıkıntı olur risk alırsın diyenim de çok oldu birde okulu bırakma diyenler var çevremde okulda 10 saat ders görüyorum gerçekten bir süre sonra bunaltıyor ve blog ders görüyoruz ve dediğim gibi düzensiz gidiyor dersler yani ders demeye bin şahit ister 😄 bide başlarda dediğim gibi geç çıkıp geç geliyorum eve servisle eve gittiğim halde temel lise aslında şuan okuduğum liseye göre yakın lakin benim için iyi mi kötümü bilemem bunun hakkında bana tam bir bilgi verirseniz severek dinlerim sizi

IDAHO

Asistan
Evet çok doğru. Hani meslek olduğu için hocaları zaten bir süre sonra öğrencileri pek sallamıyor düzen zaten hiç yok sadede bölüm hocaları derslerini iyi anlatır

Açıkşası temel liseyle ilgili bir bilgim yok diğerleriyle aynıdır diyerekten üstüne düşmedim hani şöyleymiş böyleymiş diye kulakdan dolma bir bilgimde yok nasıldır işleyisi bilemem bir katısı olur mu olmaz mı ama bana şuan en iyisi hangisi olucaksa onu seçmeye gayret ediyorum açık lisede de puanı eğer toplayamazsan bitiremezsin sıkıntı olur risk alırsın diyenim de çok oldu birde okulu bırakma diyenler var çevremde okulda 10 saat ders görüyorum gerçekten bir süre sonra bunaltıyor ve blog ders görüyoruz ve dediğim gibi düzensiz gidiyor dersler yani ders demeye bin şahit ister 😄 bide başlarda dediğim gibi geç çıkıp geç geliyorum eve servisle eve gittiğim halde temel lise aslında şuan okuduğum liseye göre yakın lakin benim için iyi mi kötümü bilemem bunun hakkında bana tam bir bilgi verirseniz severek dinlerim sizi
O okulda durma dostum... Senin hedefin var sana bu sene en çok lazım olcak şey zaman.. Kendine zaman kalmalı çalışmalısın..Temel liselerde aslında çoğu dediğim gibi boş okullar..Memnunu var memnun olmayanı var benim gittiğim dershanenin temel lisesi vardı ve adamlar seviye olarak dökülüyolardı.. Ama işte her şey hedefte bitiyor..Gittiğin kurum çok farketmez çoğu aynı zaten ama sen yinede araştırmanı yap mezunlarına bak neler yapmışlar ve fırsat bulursan konuşmaya çalış.. Sana şöyle yapıcaz böyle yapıcaz diyicekler on numara hazırlıycaz sizi falan hiçbirine inanma dostum %80 yalandır... Gittiğin yer sana çok bişey katamaz istersen en pahalı okula git.. Sen yapıcaksın dostum sen çalışıcaksın sen planlıycaksın.. Temel liseyi ihtiyacına göre kullanırsın.. Ben yinede +- şeklinde yazmaya çalışayım

++ lar

-Arkadaş çevren olucak bu bi yandan + bi yandan - seçtiğin kişiye göre boş adamlarsa senide düşürürler netlerin düşük geldiğinde sakın hedefsizlerle durma..
-Yazılıların iyi gelicek hatta soruları vericekler yıl sonu ortalaman iyi gelir
-Deneme olayı güzel kendini diğerleriyle karşılaştırabiliyosun gelişimini görebiliyosun
-Devamsızlık sıkıntın yok
-Hocalarla yakın durursan ekstra yardımcı olabilirler ve bazen iyi moral veriyorlar (Moral motivasyon çok önemli)

-- ler

-4 seneyi 1 seneye sığdırmaya çalışırlar hızlı giderler temelinde zayıfsa geride kalabilirsin.. Bu yüzden biraz taktik oynaman lazım
-İşi olmayan boş insanlarıda okula alırlar
-verdiğin paraya göre bazen verim alamadığını düşünebilirsin normal çünkü hiçbir okul tam olarak seni hazırlayamaz
-Hocaların bazıları sene ortası kaçabilir
-Sınıftakiler moralini bozabilir

Benim izlenimlerim böyle.. Sonuç dersen kişide bitiyor dostum.. Denemelerde düşük alsanda umutsuzluğa kapılsanda kendini toplamalı hedefine odaklanmalısın..Dediğim gibi bu psikolojik bir sınav aynı zamanda. Ekstra mat veya rehberlik için youtube dan hoca tavsiyesi verebilirim bu arada

Mr.Boo

Üyecik
Eyvallah teşekkür ederim yardımınız için. Dediklerinizi de kale alıp hangisi benim için daha iyi olursa küçük bir araştırmayla yolu mu çizerim artık 🙂

Ahmetcan26

Asistan
Yasaklı
sen meslek lisesindesin.ben en iyi anadolu liseesinden geçtim avmçık liseye.ben olsam yerinde hiç beklemem.

Merhaba, liseyi açıktan okumuş birisi olarak söylüyorum; tavsiye ederim. İnsan en iyi kendi kendini eğitir. Okullarda ki eğitim malum zaten. Üniversite konusunda da çok kasma kendini ilk sene kazanacağım diye. Zaten bir mesleği ne kadar çok istiyorsan, okulunu da eninde sonunda okursun. Kafan her zaman okulda değil, mezun olduktan sonra yapacağın meslekte olsun. İdeolojilerini güzel seç. Başarılar dilerim.

Sorularına gelecek olursa; açık lise daha kolaydır. İnternette yayınlanan sorular kesin olarak çıkıyor sınavlarda. 190 krediyi ve zorunlu dersleri verirsen bitiriyorsun. Ayrıldığın okuldan da kredi alıyorsun. (Okuduğun seneye göre değişir) Sayısal zorunluluğu da var maalesef ama şöyle bir durum var eğer 3 kere matematikten kalırsan muaf oluyorsun o dersten. Ben o sayede geçmiştim.

Edit: Ek olarak sormak istediklerini çekinmeden sorabilirsin. Aklında ki soru işaretlerini giderebilirim.
Bende açığa geçmeyi düşünüyorum ama oldukça kararsızım. Bazı sorularım var cevaplayabilir misiniz acaba
  1. 11.sınıfta açığa geçmek mantıklı mı artıları eksileri neler
  2. Açığa geçmek için neler yapmam gerek
  3. üniversiteye geçerken normal bir liseliden puan yönünden eksisi var mı
  4. Memnun musun açık liseden yani bir seçme hakkın daha olsa tekrar seçer miydin
  5. Aileni nasıl ikna ettin

Mortus

Asistan
Bende açığa geçmeyi düşünüyorum ama oldukça kararsızım. Bazı sorularım var cevaplayabilir misiniz acaba
  1. 11.sınıfta açığa geçmek mantıklı mı artıları eksileri neler
  2. Açığa geçmek için neler yapmam gerek
  3. üniversiteye geçerken normal bir liseliden puan yönünden eksisi var mı
  4. Memnun musun açık liseden yani bir seçme hakkın daha olsa tekrar seçer miydin
  5. Aileni nasıl ikna ettin
Merhaba,

1- Bir arkadaşım 11. sınıfta açık liseye gidip yaşıtlarından 1 sene erken lise mezunu olmuştu. Bana sorarsan mantıklı. Ders çalışmak için daha çok vaktin olur, okuldan zaten fazlasıyla kredi gelecek. Yaklaşık 120 krediyle falan başlatırlar diye düşünüyorum, ders notlarınada bağlı tabi.

2- Liseyle iletişimini koparman yani tasdikname alman gerekli. Eğitim hayatına son veriliyor ardından en yakın Halk Eğitim merkezinden başvuru yapabiliyorsun.

3- Normal lisede yok fakat okuduğun lise Fen lisesiyse tabiki olur.

4- Seçme hakkım olsa liseye başlamadan direk açıktan okurdum. Herkes benim gibi düşünmeyebilir ama ben hem açıktan okurken bir yandan çalışıp kendimi olmak istediğim meslek üzerinde geliştirdim. Daha lise bitmeden yeni üniversite mezunundan daha bilgiliydim. Olmak istediğin meslekle alakalı bir durum bence bu.

5- Dağınık bir ailem olduğu için pek umursanmadı, bana okumazsın sen diyorlardı zaten. o_O

Merhaba,

1- Bir arkadaşım 11. sınıfta açık liseye gidip yaşıtlarından 1 sene erken lise mezunu olmuştu. Bana sorarsan mantıklı. Ders çalışmak için daha çok vaktin olur, okuldan zaten fazlasıyla kredi gelecek. Yaklaşık 120 krediyle falan başlatırlar diye düşünüyorum, ders notlarınada bağlı tabi.

2- Liseyle iletişimini koparman yani tasdikname alman gerekli. Eğitim hayatına son veriliyor ardından en yakın Halk Eğitim merkezinden başvuru yapabiliyorsun.

3- Normal lisede yok fakat okuduğun lise Fen lisesiyse tabiki olur.

4- Seçme hakkım olsa liseye başlamadan direk açıktan okurdum. Herkes benim gibi düşünmeyebilir ama ben hem açıktan okurken bir yandan çalışıp kendimi olmak istediğim meslek üzerinde geliştirdim. Daha lise bitmeden yeni üniversite mezunundan daha bilgiliydim. Olmak istediğin meslekle alakalı bir durum bence bu.

5- Dağınık bir ailem olduğu için pek umursanmadı, bana okumazsın sen diyorlardı zaten. o_O
Anladım çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için

emre5589

Üyecik
Bu sene 10. sınıfı bitirdim. Anadolu Meslek lisesinde sallama bir bölümde (büro) okuyorum. Meslek lisesindeki ders sistemini bilirsiniz zaten 11. sınıftan sonra bölüm dersleri felan ağırlıklı oluyor. 12. sınıfta da matematik biyo felan hiç görmüyoruz. Ek olarak staj var bide tabi. Ortam da berbat bildiğiniz üzere. Açıköğretim Lisesine geçmek istiyorum. Zaten üniversitede okumak istediğim bölüm İlahiyat açıktan okuyup sınava çalışıp kazanırım inşallah. Abimin dükkanı var hafta içi orada çalışacağım. Demem o ki sizce düşüncem mantıklı mı? Açıktan devam edersem kaç kredi ile başlarım? Bu konu benim için çok önemli kararımı hemen vermem lazım. Bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.

Narrator

Asistan
Bu sene 10. sınıfı bitirdim. Anadolu Meslek lisesinde sallama bir bölümde (büro) okuyorum. Meslek lisesindeki ders sistemini bilirsiniz zaten 11. sınıftan sonra bölüm dersleri felan ağırlıklı oluyor. 12. sınıfta da matematik biyo felan hiç görmüyoruz. Ek olarak staj var bide tabi. Ortam da berbat bildiğiniz üzere. Açıköğretim Lisesine geçmek istiyorum. Zaten üniversitede okumak istediğim bölüm İlahiyat açıktan okuyup sınava çalışıp kazanırım inşallah. Abimin dükkanı var hafta içi orada çalışacağım. Demem o ki sizce düşüncem mantıklı mı? Açıktan devam edersem kaç kredi ile başlarım? Bu konu benim için çok önemli kararımı hemen vermem lazım. Bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.
Mantıklı dostum, meslek lisesinde okuduğun alana göre bi hedefin yoksa meslek lisesinde tıkılı kalmanın bir mantığı yok. Lafla kalmasın icraata dök git direk aldır kaydını.

emre5589

Üyecik
Mantıklı dostum, meslek lisesinde okuduğun alana göre bi hedefin yoksa meslek lisesinde tıkılı kalmanın bir mantığı yok. Lafla kalmasın icraata dök git direk aldır kaydını.
Aynen öyle yapıcam İnşallah usta ne lüzum eder. Abim de meslek lisesinde boşu boşuna okudu gördük ne olduğunu. Açığa geçersem en azından senelerim heba olmaz. İlahiyat zaten o kadar çok başarı isteyen bir bölüm değil. Ama yinede sıkı tutmaya çalışacağım işi.

aaalp

Üyecik
diploma aynı sene kaybetme açık liseden devam

stat counter